Голямата Китайска търсачка - Baidu - пуска базирана на blockchain технология платформа в опит да защитят интелектуалната собственост на изображенията в Китай.
Услугата, наречена Totem, която бе пусната онлайн в сряда, използва платформа, която се базира на блокчейн, за да отбележи времето на подаване на всяка оригинална снимка подадена от потребител, удостоверил идентичността си, и да съхранява данни, свързани с изображенията в разпределена мрежа.
Със съществуващия капацитет на Baidu в извличането на данни от интернет и в изкуствения интелект, платформата казва, че чрез сравнявняване на изображения, които се разпространяват по интернет, с данни, съхранявани в проследяем блокчейн, ще може да обоснове обвинения за нарушение на интелектуалната собственост.
Новия сайт компанията посочва, че няколко традиционни услуги за стокови изображения също са се преместили на платформата, като например Visual China Group, партньор на фотографския гигант Getty Images в Китай.
Макар да остава неясно дали платформата се изгражда на публичен блокчейн или частен, тя отбелязва натиск от страна на Baidu, считано за китайския Google, за осиновяване на блокчейн.
Всичко това само месеци след като фирмата представи своята блокчейн платформа през януари тази година, след което се премести в изследването на CryptoKitties и имитацията – Laici Go, съобщи CoinDesk.
Но това не е първият случай, в който една утвърдена технологична фирма се се опитва да имплементира blockchain като решение на проблема с интелектуалната собственост за цифрови медийни активи.
Също така идва в момент, когато традиционната американска компания за технологии Kodak е обявила, че издава собствена монета (базирана на блокчейн), която би подкрепила права на собственост върху снимките.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.