Централната банка на Бахрейн (CBB) продължи да подготвя нови правила, насочени към регулирането на крипто промишлеността в страната.
Според банката подготовката на тези нови правила ще помогне за установяването на страната като регионален лидер в финтех сектора, както и в блокчейн индустрията. Този ход също се очаква да възстанови Бахрейн като основен банков център в Персийския залив.
CBB вече е определила краен срок, който е 31-ви декември за обратна връзка относно консултациите по регулациите. Банката публикува също така регламента на своя уебсайт.
Местна медия допълнително предостави подробен разбор на обхвата на правилото. В доклада се посочва, че:
Регулаторните правила обхващат въвеждането на лицензионен режим за компании, работещи с платформи за търговия с криптовалути. Беше разработен и механизъм за надзор на доставчиците на други услуги, свързани с крипто активи. В законопроекта се разглежда необходимостта от въвеждане на мерки за защита на интересите на клиентите. Също така съдържат технологични стандарти, предназначени да минимизират и управляват рисковете, свързани с киберсигурността, свързани със зараждащата се индустрия.
Медията съобщи, че изпълнителният директор на банковия надзор в Централната банка на Бахрейн (CBB) – Халид Хамад, цитира:
Тази регулаторна рамка ще отговори на търсенето от пазара на тези услуги и на необходимостта от признаване на тази финансова иновация.
Bahrain Fintech Bay бе официално пуснат през февруари 2018 година като „пясъчник за насърчаване на развитието на финтех индустрията и увеличаване на броя на компаниите, предлагащи свързани с това услуги“. Досега успява да привлече около 30 компании, работещи с криптовалути, цифрови плащания, финансови технологии.
Бахрейн не е единствената страна в Персийския залив, която иска да разшири своя финтех сектор. Емирствата Дубай и Абу Даби също предприемат ходове, предназначени да ги поставят в челните редици на финтех и блокчейн технологията в залива.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.