Централната банка на Бахрейн (CBB) продължи да подготвя нови правила, насочени към регулирането на крипто промишлеността в страната.
Според банката подготовката на тези нови правила ще помогне за установяването на страната като регионален лидер в финтех сектора, както и в блокчейн индустрията. Този ход също се очаква да възстанови Бахрейн като основен банков център в Персийския залив.
CBB вече е определила краен срок, който е 31-ви декември за обратна връзка относно консултациите по регулациите. Банката публикува също така регламента на своя уебсайт.
Местна медия допълнително предостави подробен разбор на обхвата на правилото. В доклада се посочва, че:
Регулаторните правила обхващат въвеждането на лицензионен режим за компании, работещи с платформи за търговия с криптовалути. Беше разработен и механизъм за надзор на доставчиците на други услуги, свързани с крипто активи. В законопроекта се разглежда необходимостта от въвеждане на мерки за защита на интересите на клиентите. Също така съдържат технологични стандарти, предназначени да минимизират и управляват рисковете, свързани с киберсигурността, свързани със зараждащата се индустрия.
Медията съобщи, че изпълнителният директор на банковия надзор в Централната банка на Бахрейн (CBB) – Халид Хамад, цитира:
Тази регулаторна рамка ще отговори на търсенето от пазара на тези услуги и на необходимостта от признаване на тази финансова иновация.
Bahrain Fintech Bay бе официално пуснат през февруари 2018 година като „пясъчник за насърчаване на развитието на финтех индустрията и увеличаване на броя на компаниите, предлагащи свързани с това услуги“. Досега успява да привлече около 30 компании, работещи с криптовалути, цифрови плащания, финансови технологии.
Бахрейн не е единствената страна в Персийския залив, която иска да разшири своя финтех сектор. Емирствата Дубай и Абу Даби също предприемат ходове, предназначени да ги поставят в челните редици на финтех и блокчейн технологията в залива.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.