Азия винаги е била начело на търговията с Биткойн и криптовалути.
САЩ бяха прекалено заети да се справят с регулаторните си проблеми, за да продължат да поддържат темпо, докато страните от Далечния Изток се движат стремглаво напред.
Последните изследвания разкриват, че азиатските борси също доминират по отношение на потока на BTC.
Скорошни проучвания, проведени от TokenAnalyst, показват, че Binance и Huobi очевидно са водещи по отношение на Биткойн транзакциите и потоци. Технически, Binance е със седалище в Малта, но борсата е създадена в Азия, а нейният главен изпълнителен директор е от азиатски произход, така че можем да приемем, че и борсата е от Далечния Изток.
Същата е ситуацията и с Huobi, която е базирана в Сингапур, но е основана в Китай. Според проучването, портфейлите на Huobi са изпратили най-много Биткойн в тези на Binance през 2019 г. Интересното е, че вторият по големина трафик е обратното – от Binance към Huobi.
We recently plotted the flow of Bitcoin *between* wallets in different exchanges.
Some interesting insights
1) Huobi wallets sent the most $BTC to Binance wallets in 2019
– Total of 259K BTC was sent
– Total # of txns: 48K
– Avg txn value: 5.4 BTC pic.twitter.com/VUj93ScisM— TokenAnalyst (@thetokenanalyst) November 7, 2019
Тези две борси очевидно доминираха входящия и изходящия поток досега през тази година, като надхвърлят двойно обема. На трето място по брой изходящите трансфери беше базираният в САЩ Bitfinex с над 210 000 BTC, докато BitMEX със седалище в Хонконг са четвърти със 165 000 BTC.
За приходящите трансфери Binance отново беше категоричния лидер с 544 000 BTC, следван от Huobi с 247 000 BTC. Kraken са трети с 237 000 BTC.
Би било интересно да се види как Coinbase се сравнява с тези борси, но данните не бяха налични. Други азиатски гиганти бяха пропуснати от резултатите, като Bithumb, Upbit и OKEx, но все още е ясно, че азиатските борси са доминиращи в тази област.
В свързано развитие, крипто борсата Bitfinex публикува отговор на обвиненията на Грифин и Шамс. Преди няколко дни бе съобщено за твърдението на двамата академици, че невероятнит ръст на Биткойн през 2017 г. е причинен от един единствен субект на Bitfinex. Теорията обвинява Tether, че издава нови стабилни монети, без да са напълно подкрепени, докато купуването на Биткойн с помощта на USDT, продължава да надува цената на борсата в САЩ.
Tether отговори вчера, като заяви, че авторите не разполагат с пълен набор от данни и аргументът им е погрешен.
„Тази критична липса на информация означава, че те не са в състояние да установят валидна последователност от събития, през които можеше да се случи предполагаемата манипулация.“
Той също така твърди, че авторите не споменават никакви данни, опровергаващи факта, че Tether разполага с достатъчно подкрепени USDT в обращение, въпреки че не е доказано обратното. Само изявление, което гласи:
Всички монети на Tether са изцяло подкрепени от резерви и се издават в съответствие с търсенето на пазара, а не с цел контрол на цените на криптовалутите.
Tether и Bitfinex вероятно ще бъдат в центъра на вниманието за години напред или поне докато доминацията на USDT не спре и другите стабилни монети придобият по-голям дял от пазара.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.