Създаването на съоръжението за добив е част от по-широка стратегия, насочена към ускоряване на икономическата дигитализация на Оман, предвид силната зависимост на страната от приходите от износ на петрол.
Наскоро Оман откри нов център за добив на криптовалути, като това е второто съоръжение от този вид, което стартира в страната през последните 10 месеца.
Според местен доклад на Oman Daily Observer центърът, предназначен за хостинг на данни и добив на криптовалути, е разкрит в границите на свободната зона Салала – специализирана икономическа зона с намалено корпоративно данъчно облагане.
Дейността на центъра ще бъде наблюдавана от местно предприятие на име Exahertz, в сътрудничество с Moonwalk Systems, блокчейн компания със седалище в Дубай.
Финансовите разходи за съоръжението се оценяват на 135 милиона омански риала, което се равнява на приблизително $350 милиона. Хардуерът ще бъде доставен от Bitmain Technologies, известно име в тази област, с амбициозните намерения до октомври 2023 г. да бъдат инсталирани общо 15,000 устройства.
Понастоящем съоръжението е в предварителен етап, като вече са включени 2,000 машини, които черпят енергия от 11-мегаватов капацитет, както се посочва в предоставената информация.
Тази инициатива е в съответствие с по-широката стратегия за ускоряване на дигиталната трансформация на Оман – необходима стъпка предвид основната зависимост на страната от приходите, генерирани от износа на петролни ресурси.
Забележително е, че през ноември 2022 г. е открит друг център за добив, което е свързано с финансов ангажимент в размер на 150 милиона омански риала (приблизително $389 милиона). През 2022 г. цената на електроенергията за предприятията в страната е отчетена на 0.064 риала (около $0.166) за киловатчас.
Като важен ход на 27 юли правителството на Оман представи консултативен документ, очертаващ бъдеща национална рамка за криптовалутите. Сред предложените разпоредби е възможно доставчиците на дигитални активи да бъдат задължени да създадат местни офиси в рамките на юрисдикцията на Оман.
Освен това от тях може да се изисква да поддържат по-малък дял от активите си в горещи портфейли, да извършват одити на защитените активи и да предоставят доказателства за резервите си.
Очаква се Оман да привлече над $1.1 милиарда в инвестиции за частни съоръжения за копаене на Биткойн, като „тази инициатива е в унисон с целта да се диверсифицира икономиката, като се интегрират съвременни технологии и същевременно се спазва ангажимента за етични и устойчиви практики“ според шейх Мансур бин Талеб Бин Али Ал Хинай
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.