Австралийската комисия за ценни книжа и инвестиции (ASIC) заведе съдебно дело срещу Binance Australia Derivatives.
Регулаторът твърди, че между юли 2022 г. и април 2023 г. Binance погрешно е класифицирала повече от 500 клиенти на дребно като инвеститори на едро – решение, което лишава тези лица от жизненоважни правни защити съгласно австралийските финансови закони.
ASIC твърди, че клиентите на дребно имат право на по-силна защита, която включва достъп до важни документи като Декларацията за оповестяване на продукта (PDS), Определянето на целевия пазар (TMD) и услуги за разрешаване на спорове. Регулаторът взе на прицел практиките на Binance за спазване на изискванията, като ги разкритикува като недостатъчни и посочи значителни финансови загуби, претърпени от клиентите в резултат на това.
Според жалбата Binance е обвинена в множество регулаторни пропуски, включително в непредоставяне на необходимите PDS или TMD, липса на подходящи механизми за разрешаване на спорове и недостатъчно обучение на служителите по въпросите на съответствието. Освен това ASIC твърди, че Binance не е успяла да осъществи дейността си по „ефективен, честен и справедлив“ начин. В отговор на тези проблеми ASIC отне лиценза за финансови услуги на Binance през април 2023 г., след като компанията подаде молба за прекратяване на лиценза.
Това съдебно дело подчертава засиления фокус на ASIC върху индустрията на криптовалутите. Наскоро комисията наложи и голяма глоба на австралийското подразделение на Kraken за подобни нарушения. Освен това ASIC изготвя нови разпоредби, които ще изискват от крипто борсите да получат лицензи за финансови услуги съгласно Закона за корпорациите, като планира да приложи тези изисквания към по-широк кръг дигитални активи, освен към борсите.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.