Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Решението бе взето, след като частна компания предложи да инсталира мощни сървъри за добив на криптовалути като Биткойн.
Местните жители бързо изразиха опасения относно плана, посочвайки постоянния шум от охладителните системи и страховете от скок в потреблението на енергия. Мнозина се притесняваха, че добивната дейност ще претовари местните комунални услуги, ще повиши цените на електроенергията и ще наруши качеството на живот в общността.
Обществени дискусии разкриха широко недоволство от начина, по който се управлява проектът. Жителите и активистите твърдят, че предложената дейност е непрозрачна и не поставя на първо място благосъстоянието на общността. Въпреки че проектът за добив на криптовалути обещаваше икономически ползи, гражданите подчертаха, че рисковете за околната среда и социалните разходи надвишават финансовите ползи.
Нарастващото обществено недоволство накара градските власти да се намесят. След провеждането на изслушвания и консултации, общинският съвет наложи мораториум върху всички дейности по добив на криптовалути в границите на града, с което ефективно прекрати проекта.
Градските лидери подчертаха, че макар да подкрепят технологичните иновации, всяко бъдещо развитие трябва да е в съответствие с инфраструктурните възможности на града и да зачита ценностите на общността.
„Ние не сме против технологиите“, заяви един от представителите на властите. “Но трябва да гарантираме, че всяко ново развитие допълва инфраструктурния ни капацитет и ценностите на общността.“
Случаят с Арканзас Сити подчертава нарастващото напрежение между криптовалутната индустрия и местните общности, подчертавайки необходимостта от по-широки дискусии относно социалните, икономическите и екологичните последици от мащабните проекти за добив на криптовалути.
Ерик Тръмп се позиционира в центъра на следващата голяма вълна за Биткойн – добивното дело.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.