Има възможност аржентинците да бъдат мотивирани с данъчни стимули да декларират притежаваните от тях криптовалути.
Изглежда правителството се стреми да се справи с прането на пари с новия закон.
Министерството на икономиката на Аржентина, което ръководи икономическата политика на страната, е изготвило законопроект за насърчаване на аржентинците да декларират притежаваните от тях криптовалути. С цел да мотивират гражданите, им се предлагат намалени данъчни ставки.
Законопроектът има за цел също така да насърчи аржентинците да декларират други финансови активи, които подлежат на облагане с данък върху капиталовите печалби, като фиатна валута, акции, недвижими имоти и дори мебели.
Предложеният закон ще наложи както местните, така и чуждестранните авоари да бъдат депозирани в одобрени банки в Аржентина или в чуждестранни банки, регулирани от централната банка или комисията по ценни книжа на съответната юрисдикция.
В доклад на местното издание Errepar се посочи, че законопроектът „Екстернализация на аржентинските спестявания“ е внесен от министъра на икономиката Серхио Маса.
Законопроектът ще изисква от притежателите на криптовалути да представят на правителството клетвена декларация – удостоверение, в което се посочва местонахождението на техните авоари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Може да видим значителни продажби – ето защо
Тези, които доброволно направят това в рамките на 90 дни от влизането на закона в сила, ще плащат само 2.5% данък върху капиталовите печалби от притежаваните от тях криптовалути. Тази ставка ще се увеличава постепенно на всеки 90 дни, докато достигне 15% – стандарта за капиталовите печалби в страната.
Нововъзникващите пазари са демонстрират високи нива на приемане на криптовалутите, като Аржентина заема 13-то място в глобалния индекс за приемане на криптовалути за 2022 г., изготвен от фирмата за блокчейн данни Chainalysis. Високият интерес към крипто в страната вероятно се дължи и на инфлация от 72.4% по данни от Statista.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.