В скорошно интервю за подкаста "Impact Theory" Баладжи Сринивасан, бивш главен технологичен директор на Coinbase, изрази загриженост относно потенциалното предателство на американския народ от страна на водещи технологични компании.
Сринивасан предупреди, че ако държавите от Г-7 решат да разрешат конфискация на дигитални активи, технологични гиганти като Apple, Microsoft и Google може да си сътрудничат с властите за улесняване на подобни действия.
Според Сринивасан, който е известен с подкрепата си към Биткойн (BTC), в бъдеще държавите може да прибягнат до конфискация на дигитални активи като средство за възстановяване от икономически сътресения. Той предположи, че технологичните гиганти биха могли лесно да извършват сканиране на нашите устройства, за да откриват и предоставят частни ключове на властите при поискване.
Сринивасан обясни още, че последиците от тази възможност са значителни за страните от Г-7 и за света като цяло. Ако конфискуването на дигитални активи стане реалност, това може да доведе до създаването на дигитални валути на централните банки (CBDC) и строго контролирани държави.
От друга страна, ако конфискацията на активи се окаже невъзможна, това би могло да създаде различен исторически път, при който общностите имат достъп до дигитално злато или криптовалути, което им позволява да финансират чрез краудфъндинг и да създават свои собствени стартъп общества и това, което Сринивасан нарича „мрежови държави„.
Той изтъкна конкретно Apple, Google и Microsoft като потенциални рискове поради контрола им върху операционните системи. Основната му загриженост се състои във факта, че Apple може да доставя софтуерни актуализации, Google може да има достъп до Google Drive, а Microsoft управлява Windows.
Теоретично, ако бъдат принудени от правителството, тези компании биха могли да сканират твърдите дискове на потребителите за частни ключове, като по този начин получат достъп до техните дигитални активи.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.