Английската централна банка понижи лихвените проценти за първи път от началото на пандемията, като намали основния лихвен процент на 5%.
Това е промяна в сравнение с годината на стабилни лихвени проценти, определени с оспорвано гласуване в рамките на Комитета по политиката на централната банка.
Ръководителят Андрю Бейли, който гласува в подкрепа, посочи, че намаляването на лихвените проценти е предизвикано от отслабването на инфлационния натиск. Въпреки това той предупреди да не се очакват скоро нови сериозни намаления.
Решението идва в момент, когато Обединеното кралство е изправено пред продължаващите предизвикателства, свързани с разходите за живот, и следва неотдавнашния спад на инфлацията до целевото равнище на банката от 2%. След съобщението паундът отслабна спрямо основните валути.
Прогнозата на банката сочи, че инфлацията може за кратко да надхвърли 2%, но се очаква да спадне до около 1.7% след две години. Икономическият растеж напоследък надхвърли очакванията, въпреки че в близко бъдеще се предвиждат по-бавни темпове.
Централната банка подчерта, че въпреки това намаление на лихвения процент паричната политика ще остане рестриктивна, за да се осигури контрол върху инфлацията и икономическа стабилност.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.