Въпреки нарастващите опасения относно огромния бюджетен дефицит на САЩ, стратегът на Citigroup за американските акции Скот Кронерт счита, че ситуацията може да доведе до краткосрочни ползи за икономиката като цяло, дори и това да е за сметка на пазарните оценки.
В интервю за CNBC, Кронерт обясни, че последният пакет от разходи, наречен „One Big Beautiful Bill Act“, е малко вероятно да намали дефицита. Всъщност, той добавя около $600 милиарда към фискалния дефицит за следващата година. Парадоксално, обаче, тези допълнителни разходи могат да действат като стимул.
Eкспертът отбеляза, че макар дефицитът да се очаква да се увеличи отново, новите приходи от мита биха могли да компенсират частично увеличението – вероятно до $200 милиарда. В комбинация с незначителни промени в данъчното облагане, ограничени съкращения на разходите и продължаване на разпоредбите на Закона за данъчни облекчения и работни места от 2017 г., той очаква общият дефицит да се установи около $2 трилиона, в съответствие с текущата година.
Кронерт твърди, че този фискален път води до два резултата. От една страна, той принуждава Министерството на финансите да емитира повече дълг, което може да доведе до повишаване на лихвените проценти и да окаже натиск за понижаване на оценките на активите. От друга страна, той създава това, което икономистите наричат „положителен фискален импулс“ – тласък на правителствените разходи, който подкрепя растежа на БВП и корпоративните печалби.
Въпреки това, Кронерт подчерта и една грозяща опасност. Повишените лихвени проценти, предизвикани от увеличеното предлагане на държавни облигации, могат да окажат натиск върху оценките на акциите, като направят бъдещите парични потоци по-малко привлекателни в настояща стойност.
Всъщност, докато агресивната фискална политика на американското правителство може да поддържа икономиката в добро състояние, инвеститорите може да се наложи да се подготвят за по-турбулентна обстановка на пазарите на акции.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.
Ако държим USDC и искаме да увеличим доходността си, Deribit вече предлага награди за отговарящите на условията потребители, които съхраняват USDC на платформата.