Експертът сравнява Етериум с ‘цифрово сребро’ и казва, че пазарната капитализация на криптовалутите прави индустрията “твърде важна, за да се игнорира”.
Марион Лабур, старши икономист и пазарен стратег в Deutsche Bank, заяви, че Биткойн, най-търгуваната в света криптовалута, има потенциал да се трансформира в цифрово злато на 21-ви век.
Етериум може да се счита за еквивалент на “цифрово сребро”, добави тя.
“Потенциално бих могла да видя, че Биткойн ще се превърне в дигитално златото на 21-ви век”, каза Лабур и добави, че златото също е исторически нестабилно.
“Но е важно да се има предвид, че Биткойн е рисков: той е твърде волатилен, за да бъде надежден запас от стойност днес. Очаквам [BTC] да остане изключително волатилен в обозримо бъдеще.”
Лабур идентифицира три причини за тази волатилност. На първо място, Биткойн има ограничена търгуемост. Второ – приблизително две трети от криптовалутата се използват за инвестиции и спекулации, и трето, нестабилността на Биткойн редовно ще се мени въз основа на възприятието на инвеститорите за стойността на криптовалутата.
Въпреки това, преподавателят по финанси в Харвард сподели, че пазарната капитализация на криптовалутите направи индустрията “твърде важна, за да се игнорира”, но че в момента тя страда от липса на регулация и предполагаемо лошо екологично влияние.
Тя даде пример с нарастващото годишно потребление на електроенергия, което за една година е приблизително еквивалентно на цялото годишно потребление на електроенергия в петата по големина държава в света, Пакистан, в която живеят повече от 200 милиона души. В тази сметка не се взема предвид колко от добивът на BTC е от възобновяеми източници (над 50%, според някои), което я прави подвеждаща. Много регулатори и лица представители на регулаторни органи използват подобни статистики, като пропускат да споменат важна информация, която до голяма степен прави екологичните критики неадекватни.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Morgan Stanley удвоява експозицията си към Биткойн
Лабур също предупреди начинаещите инвеститори, че Биткойн има ограничено предлагане от по-малко от 21 милиона, като почти 90% от това предлагане вече е в обращение.
Но тя не е изненадана, че флагманската криптовалута е генерирала толкова шум и вярва, че паричните средства и криптовалутата ще съжителстват в дългосрочен план.
“Хората винаги са търсили активи, които не са контролирани от правителствата”, каза Лабур.
“Паричните средства със сигурност няма да изчезнат, но очакваме те да намалят [ролята си] като платежно средство.”
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Три алткойна показват изключително бичи признаци, според анализатор
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.
Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.