В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
Бесент похвали „визионерското лидерство“ на президента Тръмп и призна законодателната работа на сенатор Бил Хагерти за осигуряването на приемането на Закона GENIUS в Конгреса. Според ръководителя на Министерството на финансите този нов закон ще помогне да се затвърди ролята на щатския долар като световна резервна валута в обозримо бъдеще.
„Американският долар навлиза ончейн“, написа Бесент в социалните мрежи, подчертавайки, че блокчейн ще захранва следващото поколение финансова инфраструктура.
Законът GENIUS, който привежда федералната политика в съответствие с крипто иновациите, изглежда е ключова част от по-широките усилия на администрацията на Тръмп да гарантира американското господство в зараждащата се ера на дигиталните валути.
Макар че спецификите на прилагането на ончейн долара остават в тайна, съобщението сигнализира за ускорен натиск от страна на Вашингтон за дигитализиране на националната валута, потенциално чрез подкрепена от САЩ стабилна монета или интегрирани в блокчейн платежни релси. Подкрепата на Бесент подчертава как блокчейн се е превърнал от маргинален в основополагащ в паричната стратегия на САЩ.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.