Новият законопроект, представен в Конгреса на Съединените щати в сряда, може да наложи обща регулация на всички стабилни монети.
Ако бъде приета, всяка услуга, предоставяна във връзка с тези видове криптовалути, ще стане незаконна, без първо да получи одобрение от множество държавни органи.
„Незаконно е дадено лице да издава стейбълкойн или продукт, свързан със стейбълкойн, да предоставя каквато и да е свързана със стабилни монети услуга или да се ангажира по какъвто и да било търговски начин, свързан със стабилни монети, включително дейност, свързана със стабилни монети, издадени от други лица, без да получи писмено одобрение предварително и на постоянна основа от съответната федерална банкова агенция, корпорацията и Съвета на гуверньорите на системата на Федералния резерв.“
Наречен „Законът за стабилността„, законопроектът има за цел „да защити потребителите от рисковете, породени от възникващи цифрови платежни инструменти, като Libra на Facebook и други подобни проекти„.
Като се има предвид, че остава само месец до края на 116-ия конгрес обаче, законопроектът е изправен пред трудна битка, ако иска да бъде одобрен навреме.
Асистентът в Willamette Law Рохан Грей обясни в Twitter, че макар законопроектът да е насочен предимно към частни стабилни токени, издадени от големи технологични компании, той е формулиран по такъв начин, че да включва „широк спектър от парични дейности„.
Грей добави, че законопроектът се стреми „да предотврати вида на систематичните рискове от банкиране в сянка, които доведоха до глобалната финансова криза от 2007-2008 г.„
Конгресменката на Демократическата партия Рашида Тлайб, водещият вносител на законопроекта, заяви, че Законът за стабилността има за цел да защити цветнокожи хора и други малцинствени групи, които нямат достъп до регулирани финансови услуги.
Законопроектът беше посрещнат със силно неодобрение от крипто общността. Главният стратегически директор на CoinShares Мелтъм Демирърс отговори на туитовете на Тлайб, заявявайки, че „криптовалутите намаляват разходите за обслужване на популациите, които в миналото са били изключени от банковия сектор„.
Тя добави, че чрез въвеждането на такъв закон, разходите и спазването му ще се увеличат, като впоследствие ще се прекъсне достъпът до самите групи хора, които Тлайб се надява да защити.
В осем публикации в Twitter главният изпълнителен директор и съосновател на Circle Джеръми Алер заяви, че този закон „ще представлява огромна стъпка назад за иновациите в областта на криптовалутите в САЩ, ограничавайки ускоряващия се напредък както на блокчейн, така и на финтех индустрията„.
Представителят на Къщата на Конгреса от Уайоминг Тайлър Линдхолм вярва, че тоиз зазкон противоречи на основния дух на децентрализацията на крипто сектора.
„Централизация на властта за децентрализиран свят. Не благодаря. Тази индустрия постигна светлинни години по-голям успех в предоставянето на финансова свобода на небанкираните и това се случи без шуробаджанащина, както се предлага в този законопроект.“
Изпълнителният директор на Shapeshift Ерик Ворхийс сподели мнението си, че законопроектът е обречен да се провали.
„Нека не принуждаваме крипто да се държи като банките? (И наистина, не може и няма).“
S&P Dow Jones Indices ще стартира крипто индекси през 2021г. – Прочеете още тук!
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.