Уважаваната агенция за кредитен рейтинг Moody's наскоро изрази загриженост относно стабилността на банковата система на САЩ.
В последния си изследователски доклад Moody’s взе решение да понижи кредитните рейтинги на десет регионални банки. Освен това в момента се оценява потенциалното понижаване на рейтингите на няколко големи финансови институции, сред които Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street, Truist Financial, Cullen/Frost Bankers и Northern Trust.
След период на относителна стабилност Moody’s подчерта, че американските банки сега са потенциално изправени пред перспективата да изпитат допълнителен отлив на депозити поради намаляващата рентабилност и продължаващата серия от повишения на лихвените проценти, инициирани от Федералния резерв.
Понастоящем американските банки се борят с редица предизвикателства, свързани с управлението на лихвените проценти и проблемите, свързани с активите и пасивите. Тези предизвикателства се отразяват на ликвидността и капиталовите им позиции. С постепенното прекратяване на неконвенционалната парична политика това води до цялостно намаляване на депозитите, докато по-високите лихвени проценти оказват натиск за намаляване на стойността на активите с фиксирана лихва.
Въпреки умерения спад на депозитното финансиране, дължащ се на количественото затягане през второто тримесечие, продължава да съществува значителна загриженост, че депозитите в цялата система могат да възобновят спада си през следващите тримесечия. Макар че повечето банки поддържат стабилни или леко намалени равнища на депозитите, съставът на тези депозити се променя неблагоприятно.
Нелихвоносните депозити намаляха, което накара банките да предлагат по-високи лихвени проценти по депозитите. Следователно тази промяна доведе до намаляване на нетния лихвен доход и на маржовете, което в крайна сметка се отрази на рентабилността и на способността на банките да укрепват вътрешно капиталовите си резерви.
Анализът на Moody’s на резултатите от второто тримесечие в различни банки разкрива нарастващ натиск върху рентабилността. Този натиск потенциално би могъл да възпрепятства способността на тези банки да генерират вътрешен капитал. Тази загриженост е в унисон с очакванията за лек икономически спад в САЩ през първите месеци на 2024 г. Тъй като качеството на активите показва признаци на влошаване от предишните си стабилни, но неустойчиви нива, стават очевидни определени рискове, особено в портфейлите на някои банки с търговски недвижими имоти.
Moody’s също така посочи, че се очаква Федералният резерв да поддържа повишени лихвени проценти, докато инфлацията не се изравни с целта от 2%. Освен това агенцията прогнозира потенциално нарастване на кредитните загуби за американските банки в случай на икономическа рецесия.
Текущата прогноза на Moody’s сочи лека рецесия в началото на 2024 г. Като се има предвид натискът върху финансирането в банковия сектор на САЩ, вероятно е условията за кредитиране да се затегнат, което в крайна сметка да доведе до увеличаване на загубите по кредити за американските банки.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.