Делът на глобалните SWIFT транзакции, включващи китайски юан, достигна най-високото си ниво от януари 2022 г. насам.
През май 2023 г. използването на китайския юан за международни търговски разплащания нарасна до 2.54%. Наскоро Аржентина демонстрира подкрепата си за БРИКС, като предпочете китайския юан вместо щатския долар, плащайки $2.72 милиарда за трансгранични транзакции. През юни 19% от вноса на Аржентина беше уреден с китайски юан, а не с щатски долар.
Доминиращата роля на щатския долар в световната търговия намалява, тъй като развиващите се страни все повече избират алтернативни валути за осъществяване на международни транзакции. В момента китайският юан се очертава като жизнеспособна алтернатива, особено в светлината на потенциалното въвеждане на нов търг от алианса БРИКС през 2023 г.
Решението относно въвеждането на нова валута ще бъде взето колективно по време на предстоящата среща на върха на съюза през август, която ще се проведе в Южна Африка.
Въпреки че е изправен пред значителни предизвикателства от страна на блока БРИКС, щатският долар остава най-търгуваната валута през 2023 г. През май „зелените“ пари са участвали в 42.6% от всички глобални транзакции, въпреки че този показател намаля с 0.11% в сравнение с април.
През май еврото участваше в 31.7% от международните сделки, като отбеляза лек спад от 0.04% в сравнение с април.
За разлика от тях китайският юан беше използван в 3,2% от световната търговия, отбелязвайки месечно увеличение от 0.25%. Това развитие предполага лек спад в популярността на щатския долар и еврото, докато китайският юан продължава да набира сила.
Алиансът БРИКС активно убеждава редица държави да намалят зависимостта си от щатския долар и вместо това да осъществяват търговия, използвайки съответните си национални валути. Тази промяна има за цел да подкрепи местните икономики и да насърчи процъфтяващия бизнес, като улесни безпроблемните транзакции.
Ако бъдещата валута на БРИКС спечели доверието на валутните пазари, тя има потенциала да оспори позицията на щатския долар като световна резервна валута.
В резултат на това съдбата на щатския долар ще бъде определена от развиващите се страни, които се стремят да прекратят сегашното му господство.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.