Американският долар достигна ново месечно дъно, тъй като местните валути поскъпнаха тази седмица. Индексът DXY, който измерва представянето на щатския долар, спадна до 101.5, отбелязвайки най-ниската си точка за последните два месеца, след като преди това достигна връх от 104.2.
Доларът преживя три последователни дни на спад, което позволи на местните валути на някои държави да наберат позиции и да приключат седмицата на зелено.
Този спад даде възможност на местните валути да се укрепят, предлагайки печалби на форекс инвеститорите. Тези, които наскоро са инвестирали в щатския долар, може да намерят портфейлите си на червено през изминалата седмица. Щатският долар остава под натиск, тъй като трейдърите все повече се насочват към местните валути.
Един от съществените фактори, допринесли за спада на долара, е очакването около предстоящата реч на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл в Джаксън Хоул. Насрочена за петък, 23 август, речта на Пауъл се очаква да засегне важни теми като повишаването на лихвените проценти, инфлацията и растежа на заетостта, което може да насочи пазарите в нова посока.
Ако речта на Пауъл сигнализира за забавяне на икономическия растеж в САЩ, доверието в чуждестранните пазари може да се повиши, което да доведе до засилен поток от средства към тези пазари, тъй като институционалните инвеститори потенциално се оттеглят от американските активи.
Форекс пазарът вероятно ще бъде първият, който ще отрази евентуални промени, а експерти като Василеос Гкионакис, ръководител на отдел „Икономика и стратегия за Европа“ в Aviva Investors, предполагат, че „ако растежът в САЩ се забави, докато глобалният растеж остане стабилен, доларът би трябвало да отслабне“.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.