Двa законодателя от САЩ планират да внесат законопроект, който да промени Закона за ценните книжа и потенциално да попречи на всички криптовалути да бъдат означени като ценни книжа.
Законът за таксономията на токените се въвежда в Камарата от представителя републиканец от Охайо, Уорън Дейвидсън и демократа от Флорида, Дарън Сото. Ако бъде приет, законът ще гарантира, че „законите за ценните книжа няма да се прилагат за криптовалутите, след като станат напълно функционираща мрежа“.
Представителят Дейвидсън заяви, че законопроектът ще осигури дългоочаквана яснота и ще гарантира, че САЩ ще могат да се възползват от нововъзникващата индустрия.
В първите дни на интернет, Конгресът прие законодателство, което предоставя сигурност и се съпротивлява на изкушението да регулира прекалено пазара. Нашето намерение е да постигнем подобна победа за американската икономика и за американското лидерство в това нововъведение.
През юни, председателят на SEC Джей Клейтън заяви пред CNBC, че агенцията няма намерение да променя сами стандартите на SEC. Клейтън заяви, че всички ICO са присъщи на ценни книжа.
Няма да предприемаме агресивен подход спрямо традиционното определение на ценна книга, която е работила дълго време. Няма нужда да променяте определението.
[…] давам парите си, а вие си тръгвате и правите нещо, а в замяна на това, че ви дадох парите си, казвам „можете да получите възвръщаемост“ – това са ценни книжа и ние можем да регулираме това. Регламентираме предлагането на тази ценна книга и регулираме търговията с нея.
Клейтън добави, че много от съществуващите токени също са потенциално ценни книжа, въпреки че ръководителят на корпоративните финанси в SEC Уилям Хинман каза през юни, че и Биткойн , и Етериум не са ценни книжа, защото платформите нямат централен контролен орган.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.