Законодателите в Илинойс, САЩ, настояват за законопроект, който ще позволи на правителството на щата да иззема криптовалути, останали непотърсени след пет години.
Според предложението, „изоставените“ криптовалути ще бъдат ликвидирани, като постъпленията ще бъдат изпратени на щатската хазна.
Законопроектът на Илинойс, представен от Майкъл Дж. Залевски, е изменение в ревизирания ‘Закон за единната непоискана собственост’ на щата.
„[Законопроектът] предвижда, че виртуалната валута се предполага, че е изоставена, ако не е поискана от явния собственик 5 години след последния признак на интерес към актива.“
Според законопроекта, щатската хазна ще поеме ролята на администратора.
„Ако собствеността, докладвана на администратора, е виртуална валута, титулярът трябва да ликвидира виртуалната валута и да преведе постъпленията на администратора. Ликвидирането става по всяко време в рамките на 30 дни преди подаването на доклада.“
Принудителната ликвидация ще се прилага за всяка „виртуална валута“, дефинирана като „всеки тип дигитална единица, включително криптовалута“.
Законът за ликвидиране на активите би бил окончателен и неизменяем.
Според законопроекта,
„Собственикът няма право да прибягва до притежателя или администратора, за да възстанови печалбата на стойността, възникнала след ликвидирането на виртуалната валута по този подраздел.“
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.