Двама сенатори от Съединените щати искат информация от клиенти на Silicon Valley Bank и техните крупни депозити във фалиралата институция.
Американските сенатори Елизабет Уорън и Александрия Окасио-Кортес са написали отворено писмо до 14 от най-големите клиенти на Silicon Valley Bank (SVB), включително Circle и BlockFi, в което питат за отношенията между банката и нейните вложители.
Сенаторите търсят информация за процеса на вземане на решения, който стои зад депозита на Circle в размер на $3.3 милиарда в SVB и за неговата обосновка.
Те също така искат да знаят дали Circle или членовете на нейния управителен съвет са имали притеснения относно съхранението на такова голямо количество активи, които не са застраховани от FDIC.
Срива на SVB породи опасения относно прекомерната ѝ зависимост от компании и инвеститори от технологичната индустрия, както и относно необичайно високия процент депозити, които не са били застраховани от FDIC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Airdrop на Flare: Най-новата инициатива на Coinbase за притежателите на XRP
Освен това ролята, която компании като Circle може да са изиграли за ускоряване на еднодневното изтегляне на $42 милиарда от SVB, също е повод за безпокойство.
Сенаторите смятат, че събирането на подробна информация е от съществено значение за разработването на стратегии за предотвратяване на бъдещи сривове. Те са определили срок до 24 април, в който компаниите трябва да отговорят на техните запитвания.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.