Сенатор Синтия Лумис се противопостави на предложения от администрацията на Байдън 30% данък върху електроенергията, използвана от Биткойн миньорите.
Тя твърди, че този данък може да навреди на американската добивна индустрия, която се разрасна значително, след като Китай забрани добива на Биткойн през 2021 г.
Лумис смята, че САЩ са се превърнали в индустриален център благодарение на стабилния си енергиен пазар и правната защита. Тя се опасява, че предложеният данък може да прогони майнинг операциите в чужбина и се основава на остарели възгледи за използването на енергия.
В доклада ѝ се подчертават икономическите ползи от копаенето на Биткойн, като например създаването на работни места и подкрепата за енергийната инфраструктура, и се твърди, че данъкът може да навреди на тези предимства.
Лумис също така оспорва твърденията на администрацията, че добивът на BTC нарушава енергийните мрежи, позовавайки се на проучванията, които демонстрират, че добивът всъщност помага за тяхното стабилизиране.
Тя вярва, че липсата на подкрепа за този сектор може да доведе до загуба на лидерската позиция на САЩ в индустрията.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.