Националните банки и федералните спестовни асоциации могат да използват публични блокчейни и стабилни монети за сетълмент, заяви Службата на контролера на валутата (OCC) в писмо, публикувано късно в понеделник.
Писмото посочва, че банките и спестовните асоциации вече могат да управляват крипто възли и да използват свързани стабилни монети за “допустими разплащателни дейности”.
Това означава, че банките могат да използват публични блокчейни, за да валидират, съхраняват, записват и уреждат платежни транзакции, стига да са в съответствие със съществуващите закони.
В писмото също така се споменава конкретно употребата на стабилни монети за транзакции, като се казва, че блокчейн мрежите могат да намалят разходите за трансгранични транзакции като “по-евтино, бързо и по-ефективно” платежно средство.
Поради тази причина технологията дава възможност на банките да използват блокчейни и техните стабилни монети за конвертиране към и от фиат по време на парични преводи – и дори да издават свои, ако решат.
“По същия начин банката може да използва стабилни монети, за да улесни платежни транзакции за клиенти в независима мрежа за проверка на възли, включително чрез издаване на стабилни монети и чрез размяна на тези монети за фиатна валута.”
Изпълняващият длъжността контролер на валутата и бивш шеф на правния раздел в Coinbase Брайън Брукс заяви, че писмото идва в отговор на скорошно изявление за стабилните монети, публикувано от Работната група на президента по финансовите пазари.
В доклада се посочва, че регулаторите могат да обмислят ограничения върху “мултивалутните стабилни монети” и подчертават възможните рискове от едно към едно токени.
“Нашето писмо премахва всяка правна несигурност относно правомощията на банките да се свързват с блокчейн като валидаторни възли и по този начин да извършват плащания със стабилни монети от името на клиенти, които все повече изискват скоростта, ефективността, оперативната съвместимост и ниските разходи, свързани с тези продукти”, каза Брукс в изявление.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.