Американският инвеститор и милиардер Стенли Друкенмилър предупреди, че икономиката на САЩ ще изпадне в рецесия през следващата година, и заяви, че предпочита да "притежава повече Биткойн, отколкото злато" на фона на растящата инфлация.
Друкенмилър, основател на хедж фонда Duquesne Capital, също така заяви, че „сме навлезли в мечи пазар за шест месеца… много е вероятно мечият пазар да има още път да извърви“ и че разгромът на фондовия пазар все още не е приключил.
По време на 2022 Sohn Investment Conference миналия четвъртък Друкенмилър заяви, че повечето показатели сочат, че икономиката се движи надолу.
„Инфлацията никога не се е понижавала без рецесия и мисля, че рецесията е на дневен ред„, заяви милиардерът в интервю със съоснователя на Stripe Джон Колисън.
Миналата седмица Министерството на труда на САЩ съобщи, че годишната инфлация се е повишила до 8.6% през май – най-високото ѝ ниво от 1981 г. насам.
„Като се има предвид степента на балона на активите и разрухата на пазарите; като се има предвид случващото се в Украйна, като се има предвид политиката на нулево покритие в Китай… твърдо предполагам, че ще имаме рецесия някъде през 2023 г.“, прогнозира Друкенмилър.
68-годишният инвеститор, на когото заедно с колегата му милиардер Джордж Сорос се приписва ролята на пионер в инвестиционната стратегия, известна като „макротърговия„, беше попитан дали криптоиндустрията е започнала да влияе на други класове активи.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн (BTC) падна под $25,000 – сега ли е моментът за паника?
„Не знам дали го виждам, но очаквам да се случи„, обясни той.
„Не можеш да натрупаш над $2 трилиона богатство в покупателна способност, а след това да извадиш $1 трилион и това да няма значение. Със сигурност изглежда, че има силна корелация между криптовалутите и Nasdaq, така че гледам на това като на индикатор в тази посока.„
Продължавайки, Друкенмилър, който може да се похвали с нетно богатство, оценeно на $10 милиарда, заяви:
„Ще бъда много изненадан, ако блокчейн не е реална сила в нашата икономика, да речем, след 5-10 години. Намирам криптовалутите за интересни и ги наблюдавам. Ако ще имаме инфлационен бичи пазар, бих искал да притежавам повече Биткойн, отколкото злато, но ако е в меча фаза за други активи, искате да притежавате злато.“
Коментарите на Друкенмилър последваха подобни настроения на друг хедж фонд милиардер – Рей Далио, който отново заяви, че „кешът е боклук„, а акциите – „по-голям боклук„.
Основателят на Bridgewater Associates заяви, че вместо това предпочита „дигитално злато като Биткойн„.
Биткойн (BTC) предизвиква сравнения със златото, а топ криптоактивът вече се приема в някои среди като дигитален еквивалент на златото.
През 2020 г. много хора вярваха, че Биткойн е на път да премине от спекулативен актив, свързан с риска, към версията на метала на криптопазара, след като корелацията му със златото скочи до исторически максимум.
Всъщност този аргумент може да е започнал да се разпада с огромния спад на криптопазарите през тази година. Доклади на Bloomberg разкриха, че корелацията на BTC със златото е спаднала почти до нула в началото на януари, а тъй като цените на BTC спаднаха през следващите месеци, златото продължи да поскъпва.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Celsius предприема крайни мерки и замразява потребителските средства
През април 50-дневният корелационен коефициент за BTC и златото беше около минус 0.4, което е най-ниското ниво от 2018 г. насам, казат от Bloomberg. Показание от 1 означава, че активите се движат в синхрон, докато минус 1 е обратното.
Вместо това криптопазарите станаха по-обвързани с фондовия пазар, особено с технологичните акции на големите компании („сините чипове„) като Apple, Amazon и Microsoft. Над $1.6 трилиона бяха заличени от лицето на криптопазарите досега през тази година.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.