Неотдавнашен доклад сочи, че американски банки внезапно закриват сметки на клиентите си без предварително уведомление.
Тези закривания са предизвикани от предполагаема подозрителна дейност, поради което клиентите често откриват проблема, едва след като картите им биват отхвърлени при опит за плащане с тях.
През декември, при опит да плати за вечерята си, Нафех Дилън, клиент на Chase, не успял да осъществи транзакция нито чрез дебитната, нито чрез кредитната си карта, тъй като те не били приети от пос терминала.
След като се свързал с банката, той бил информиран, че сметката му е закрита поради „необичайна активност“. Откакто е пристигнал в САЩ през 2013 г., Дилън е получавал редовни банкови преводи от семейството си в Пакистан.
След като New York Times са потърсили от Chase коментар по случая на Дилън, банката осъществи разследване и по-късно заяви, че не може да потвърди никакви нарушения от негова страна.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Скок от 80% през 2023 г. досега – Какво да очакваме?
Въпреки че банките полагат усилия за улавянето на незаконната дейност, само 4% от докладите за подозрителна дейност (SAR), подадени от банките до правоприлагащите органи, водят до по-нататъшни действия, а малка част от тях водят до арести и присъди.
Chase има история на финансови нарушения, включително нарушения на Закона за банковата тайна и пропуски в борбата с прането на пари, заради което от 2000 г. насам институцията е платила глоби за над $36 милиарда.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.