Федералният съд на САЩ осъди американски гражданин на 13 години затвор за пране на пари за ISIS, използвайки Биткойн и други криптовалути.
Съгласно съобщение от Министерството на правосъдието на 13-ти март, Зубия Шахназ от Лонг Айлънд получи 13-годишна присъда заради финансиране на Ислямска държава и Ал Шам чрез плащания в криптовалута в размер над $150,000. Тя също така е искала да се премести в Сирия, за да стане член на ISIS.
За да събере средствата, Шахназ твърди, че е измамила големи банки, включително American Express, Chase и Discover, според първоначалното обвинение от декември 2017 г.
Правителството на САЩ твърдят, че Шахназ е осигурила заеми и кредитни карти под фалшиви претенции, които използвала за да купува криптовалути, които прехвърляла през Пакистан, Китай и Турция, и в крайна сметка към ISIS.
Както бе съобщено, Шахназ е била на път за Сирия през юли 2017 г., когато служители й попречили да се качи на полет на летището на JFK в Ню Йорк. Впоследствие е арестувана по-късно през годината.
Шахназ се призна за виновна по обвиненията през ноември 2018 г. При искане на присъда по-рано през март, юрисконсултът на Шахназ е акцентирал върху възрастта ѝ – тя е родена през 1990 г., както и доброволната работа със сирийските бежанци чрез Сирийско-американското медицинско дружество.
Меморандумът за присъдата продължи да подчертава историята на благотворителната дейност на Шахназ:
„За разлика от 79-те американци, идентифицирани в проучването, които са пътували до Сирия и / или Ирак от 2011 г. и са били свързани с джихадистки групи, действащи в тези страни, никой не е бил мотивиран от същите неща, които са мотивирали Зубия Шахназ. Тоест, желание за изцеление на болните и грижа за ранените.“
Като се има предвид, че петте обвинения срещу нея биха могли да са я пратят за 110 години зад решетките, а не за 13, стратегията на нейната защита може и да е проработила.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.