Всичко се случва отново. Друг човек може и да лежи в затвора за участие в предполагаема ICO (първично публично предлагане на монети) измама, която на пръв поглед краде трудно спечелените средства на нищо неподозиращите инвеститори.
Максим Заславский е осъден на година и половина във федерален затвор от бруклински съд за измама на инвеститори, участвали в неговата продажба на монети. Това се отчита като първата присъда за криптовалута, съсредоточена около ICO в САЩ.
Заславский спечели над 300 000 долара чрез продажбата, привличайки приблизително 1000 различни инвеститори. За съжаление, съдебните документи показват, че той нарочно е представил погрешно своето предприятие като средство да направи компанията да изглежда по-голяма. Американският адвокат, Ричард П. Доногю, обясни в изявление:
Заславский е извършил старомодна измама, прикрита като авангардна технология. Разследванията и обвиненията ще продължат за онези, които мамят инвеститорите, независимо дали става въпрос за традиционните ценни книжа или виртуална валута.
ICO до голяма степен са загубили своята популярност през последната година или повече, главно защото са послужили да нанесат повече вреда, отколкото полза в криптовалутното пространство. Макар първоначално да се смята, че е солиден метод за набиране на стартиращ капитал, много компании и физически лица са злоупотребили с привилегиите, които идват с ICO и процесът е забранен в страни като Китай.
Много пъти хората използват ICO като начин да печелят пари за своя бизнес. Хората залагат Етериум (ETH) или базирани на ETH монети в замяна на нова криптовалута, която по своята същност ще им даде достъп до стоките и услугите на новата компания. Това трябва да бъде един вид обикновена търговия, но не винаги се получава така.
Понякога ICO са измамни от самото начало, когато хората, които ги оркестрират, събират определена сума и след това излитат със спечелените средства, тъй като никога не е бил техният план да създадат компания от какъвто и да е вид.
В противен случай, тези ICO работят известно време, но компаниите, които те имат за цел да финансират, в крайна сметка се провалят в рамките на първите си шест месеца. Бизнесите затварят вратите си за постоянно, но хората, които инвестираха във фирмите, остават с празни джобове, наранена гордост и много монети, които сега са напълно безполезни.
Следователно, рисковете, свързани с ICO, са станали твърде големи, за да се справят някои държави.
Първоначално, Заславский беше арестуван през октомври преди две години и бе обвинен в измами с ценни книжа и конспирация за извършване на измама с ценни книжа. Въпросният ICO беше популяризиран чрез материали, които твърдят, че криптовалутата, която е за продан, e подкрепена от няколко реномирани финансови компании. Това по-късно се оказва невярно.
Освен времето, което ще прекара в затвора, Заславский също ще бъде принуден да върне парите на инвеститорите си, въпреки че размерът на реституцията остава неизвестен на този етап.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.