В четвъртък (3-ти декември) Reuters съобщи, че тъй като настоящият бичи пазар на Биткойн е тласнал цената до нови рекордни стойности през тази седмица, изглежда, че по-голямата част от покупките идва не от Източна Азия (за разлика от 2017 г.), а от Северна Америка.
Според доклада на Reuters, в който са използвани данни от компанията за анализ на блокчейн Chainalysis, „седмичните нетни притоци на Биткойн – прокси за нови купувачи – към платформи, обслужващи предимно потребители от Северна Америка, са скочили над 7,000 пъти тази година до над 216,000 BTC на стойност $3,4 милиарда в средата на ноември.„
По-нататък се казва, че източноазиатските борси губят, с нетни изходящи потоци от 240,000 BTC (на стойност около $3,8 милиарда през ноември) срещу нетни притоци от 1,460 BTC през януари.
Сиара Сън, ръководител на глобален бизнес и пазари в крипто борсата Huobi, заяви следното пред Reuters.
„Внезапният прилив на институционален интерес от северноамериканския регион води до промяна в търговията с Биткойни, която ребалансира разпределението на активите на различни борси и платформи.“
Очевидно, въз основа на данните от Chainalysis, „обемите на четири основни северноамерикански платформи са се удвоили тази година, за да достигнат 1,6 милиона биткойни на седмица в края на ноември, докато търговията на 14 основни източноазиатски борси е нараснала с 16% до 1,4 милиона.“
Експерти, които Reuters интервюира, заявиха, че базираните в САЩ инвеститори „са привлечени от затягащия надзор на американската крипто индустрия„. Междувременно, в Източна Азия, според Лео Уийз, съосновател на Хонконгската Биткойн асоциация, има опасения сред някои инвеститори, че може да има репресии срещу големи крипто борси, които имат много клиенти, базирани в Китай, но със седалище другаде.
Кристофър Мата, управляващ директор продажби и търговия във водещия канадски мениджър на фондове за Биткойн и криптоактиви 3iQ Corp, заяви пред Reuters:
Много американски фондове търгуват с големи американски контрагенти. Точно там ви казва колко е важен регулаторният характер на пространството и наличието на места за търговия, които са регулирани – определено е нещо, за което институционалните инвеститори мислят.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.