Според доклад на Ройтерс, главният изпълнителен директор на Allianz Global Investors (GI), Андреас Утърман, насърчава регулаторите да забранят криптовалутите.
На конференция в Лондон, насочена към Андрю Бейли, ръководител на Британското финансово ръководство, Утърман каза:
Трябва да забраните криптовалутите. Аз лично съм изненадан, че регулаторите не са по-настоятелни.
Наскоро Г-20, глобален форум, който е домакин на правителствени служители от 20 от най-големите икономики в света, постигна консенсус за регулиране на крипто пространството преди всичко, за да гарантира, че цифровите активи не се използват за финансиране на престъпни дейности и за изпиране на пари.
Декларация, публикувана от Г-20, гласи:
Ще регулираме крипто активите за борба с изпирането на пари и противодействието на финансирането на тероризма в съответствие със стандартите на FATF [Financial Action Task Force] и ще разгледаме други отговори, ако е необходимо.
С ръководството на Г-20 да регулира крипто, много правителства вероятно ще се въздържат от налагане на обща забрана за дигиталните активи, защото това може да остави правителствата на тъмно, докато хората и институциите продължават да използват консенсусни валути за различни случаи на употреба.
Ако правителствата изградят ефикасна и практична екосистема за крипто бизнеса, те могат да се възползват от данъците, подадени от инвеститорите и да натиснат престъпниците, които се опитват да използват строго регулирани платформи за търговия с криптовалута, оборудвани с Know Your Customer (KYC) и Anti-Money Laundering (AML) системи.
Ако правителството обаче въведе забрана за търговия и транзакции с криптoвалути, по-голямата част от дейностите с цифровите активи могат да се преместят на подземни пазари и peer-to-peer платформи, които са много по-трудни за наблюдение и управление от страна на властите.
Южна Корея, третата по големина борса за криптовалути на световния пазар, направи така, че блокчейн технологията да стане един от няколкото основни стълба на четвъртата индустриална революция и да насърчи младите таланти в страната да влязат в това пространство.
В по-малките икономики, както се вижда от напредъка, постигнат от Малта, Сингапур и Швейцария, властите са стимулирани да разчитат на бизнеси за милиарди долари и бързо развиващи се стартъпи.
Докато няколко финансови институции призовават за „смъртта“ на крипто, много големи конгломерати като Nasdaq, Fidelity, ICE, NYSE и Goldman Sachs укрепват инфраструктурата, поддържаща тези виртуални активи.
Четирите институции са натоварени със задачата да осъществяват доверени решения за попечителство, фючърсни пазари и борси, за да обслужват инвеститорите на традиционния финансов пазар.
Тъй като технологиите за мониторинг на транзакциите, наблюдение и KYC системи стават по-сложни, ще бъде предизвикателство да се твърди, че криптовалутите по някакъв начин са по-изложени на престъпни дейности и пране на пари.
Само през 2018 година, две банки, Danske и Deutsche Bank, претърпяха два скандала за изпиране на пари, които надминаха цялата пазарна капитализация на криптовалутите.
Президентът Доналд Тръмп подписа GENIUS Act – новаторски законопроект, насочен към регулиране на бързо разрастващия се пазар на стабилни монети.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.
Камарата на представителите на САЩ одобри три важни законопроекта за криптовалутите, след като късно в сряда вечерта премина през решаващо процедурно гласуване.