Неотдавнашен доклад съобщава, че Александър Виник, който е основният заподозрян зад скандално пране на пари, решава да oбяви гладна стачка. Това идва няколко дни преди следващото му съдебно заседание.
Обвиняемият съобщи в скорошен доклад, че не е сигурен дали ще получи справедлив процес в предстоящото изслушване. Виник, който беше обвинен от американските власти за изпирането на милиарди долари чрез платформата BTC-e, разкри притесненията си чрез неговия адвокат.
Според, Тимофей Мусатов, ръководителя на защитата, Виник, който в момента е задържан в гръцки затвор след ареста му миналата година, „протестира срещу условията в затвора и нарушаването на основните му права“.
Мусатов също така съобщи, че руският консул в северния гръцки град е бил информиран за плановете на Виник да предприеме гладна стачка.
Според предишен доклад, Александър е бил задържан през юли миналата година от гръцката полиция, възоснова на заповед, издадена от САЩ. Заповедта посочва, че Виник е заподозрян в кибер престъпност и пране на пари.
Неговите обвинения бяха свързани с Mt.Gox хака, чрез койт милиони долари в крипто, бяха загубени завинаги. Виник и неговите съучастници са изпрали не по-малко от $4 милиарда, използвайки BTC-e oбмена.
Само миналия месец, съд в Солун се произнесе в полза на екстрадация на Виник в САЩ. В отговор на това адвокатите на обвиняемия подадоха обжалване пред Върховния граждански и наказателен съд на Гърция, намиращ се в Атина и се надяват да го върнат в Русия, където ще бъде обвинен в кражба на 600 000 рубли ($ 9 000).
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.