Албанският премиер Еди Рама посочи, че страната обмисля създаването на всеобхватна рамка за регулиране на крипто като в Малта, тъй като правителството на страната се стреми да подобри конкурентоспособността си, да разнообрази икономиката си и да привлече крипто бизнес в малката балканска страна.
Говорейки на 22-ри октомври 2018 г., Рама заяви, че криптовалутите могат да създадат много възможности за Албания и да ускорят нейното развитие.
Според Рама, албанското правителство вече е започнало работа по предварителния проект и оценка на предложението за регулаторна рамка. В зависимост от резултатите, правителството ще започне промо кампания извън Албания, за да привлече вниманието към приятелската регулаторна среда на страната след години на регулаторен скептицизъм в нея.
Целта в крайна сметка, е да се подражава на успеха при привличането на инвестиции, които се ползват от средиземноморския остров Малта, който сега се превърна в нещо като крипто Мека, с всеки от Binance до нови стартъпи в страната, благодарение на приятелската си законодателна перспектива за криптовалути и блокчейн технология.
Говорейки при откриването на офшорния участък Албания – Италия в значимия трансадриатически тръбопровод, Рама заяви:
Ще популяризираме дори извън Албания желанието на страната да се превърне в център за многобройни потенциални инвеститори, които се стремят да се включат в тази революция на глобалните финанси.
Стъпката за обмисляне на регулирането на крипто в страната идва като нарастващ брой албанци, особено младите хора станаха все по-доволни от технологиите през последните няколко години, което създаде възможност в страна, известна с това, че е бедна в отношение на запазването на таланти или водеща иновация.
В съответствие с плана на правителството да доведе крипто в системата, той също така се зае с проект за цифрова грамотност, който има за цел да модернизира работната сила на страната. Иконичната пирамидата от комунистическата епоха в столицата Тирана, е част от този план, предназначена да служи като многофункционален център за цифрова грамотност.
Преди това, правителствената реплика е била, че криптовалутите представляват сериозен инвестиционен риск и евентуална помощ за изпиране на пари и кибер престъпност.
AFSA също така информира инвеститорите, че не е лицензирала която и да е компания да издава виртуална валута, което е безизходен намек за непризнаването от страна на регулаторните органи на Биткойн и крипто, като добросъвестно решение за плащане.
Подчертавайки тези изявления, премиерът Рама обясни, че новото усилие за разпознаване на крипто се дължи на икономическите реалности и на необходимостта да се създаде начин за задържане на таланти в страната, които редовно предлагат голяма част от таланта си за по-силни икономики в Европа.
Той заключи:
Като част от усилията ни да отворим нови пазари и да създадем нови възможности за добре платени работни места и квалифицирани хора, изследваме възможността за създаване на регулаторна рамка за криптовалутите, която днес е шокираща новост и където възможността да бъдем иновативни и да създадем център на тежест за иновативни финансови пазари, е отворен за всяка държава, независимо от нивото на развитие.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.