Сам Банкман-Фрийд, милиардерът, основател и главен изпълнителен директор на борсата за криптовалути FTX, придоби значителен дял от 7.6% в популярната онлайн брокерска компания Robinhood.
Новината беше добре приета от пазара, като цената на акциите на Robinhood (HOOD) първоначално се повиши с над 30%. Към момента на публикуване цената се установи до 24% печалба.
Според зявление до Комисията по ценните книжа и борси в четвъртък, Банкман-Фрийд е платил общо $648 милиона за акции на Robinhood на средна цена от $11.52. Съобщава се, че покупките, разкрити от основателя на FTX, са започнали в средата на март и са продължили до сряда.
В документацията за ценни книжа Банкман-Фрийд ясно посочи, че „няма намерение да предприема каквито и да било действия за промяна или влияние върху контрола на [Robinhood]“ и че този ход е просто защото той вижда Robinhood като „привлекателна инвестиция“.
Комуникационният екип на Robinhood се обърна към Twitter, за да подражава на казаното от Фрийд, споделяйки пред 82,000 последователи: „Разбира се, ние смятаме, че това също е привлекателна инвестиция.„
Of course we think it is an attractive investment too. We have the best customer base, are introducing great new products, and we have the team to deliver.
— Robinhood Comms (@RobinhoodComms) May 12, 2022
Транзакцията е извършена от антигуанска фирма, наречена Emergent Fidelity Technologies Ltd, на която Банкман Фрийд е единствен директор и мажоритарен собственик.
Изглежда, че съобщението е предоставило на инвеститорите на Robinhood известно краткосрочно облекчение, след като цената на акциите достигна ново дъно от $7.73 на 12-ти март, само един ден след като брокерската фирма разкри, че приходите от крипто транзакции са паднали с 39% на годишна база.
Robinhood достигна значителни постижения на пазара на криптовалути, тъй като приходите от търговия, свързана с акции, паднаха драстично. Понастоящем Robinhood предоставя на потребителите възможности за крипто търговия, което го въвежда в непосредствена конкуренция с други базирани в САЩ борси за криптовалути като Coinbase и Gemini.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: CryptoDnes представя първата си панелна дискусия!
Според доклада на Robinhood за първото тримесечие на 2022 г., приблизително 18% от нетните им приходи за първото тримесечие идват от транзакции, свързани с криптовалути, но базираните на транзакции приходи от криптовалути са намалели с 39% на годишна база до $54 милиона, в сравнение с $88 милиона през първото тримесечие на 2021 г.
През април миналата година Robinhood обяви планове за разширяване на брокерството на криптовалути чрез закупуване на базираната в Обединеното кралство крипто компания Ziglu.
По-рано този месец Robinhood също пусна своя дългоочакван крипто портфейл на 2 милиона потребители в списъка на чакащите, очерта планове за интегриране на Lightning Network и включи Shiba Inu (SHIB) след месеци на кампании за включване от поддръжниците на меме криптовалутата.
Съобщава се, че Бразилия преразглежда плановете си за въвеждане на нова валута на БРИКС преди председателството си на 17-ата среща на върха в Рио де Жанейро, която ще се проведе през юли 2025 г.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.