Крипто пазарите отбелязаха важен пробив в политиката тази седмица, след като Сенатът на САЩ прие GENIUS Act, закон, чиято цел е да регулира стабилните монети в цялата страна.
Законодателната победа доведе до скок в акциите на Circle и Coinbase, което е знак за възстановяване на доверието на инвеститорите в бъдещото регулиране на компаниите за дигитални активи.
Със силна двупартийна подкрепа, Законът за насоки и установяване на национална иновация за стабилните монети в САЩ бе приет от Сената с 68 гласа „за“ и 30 „против“. Законопроектът определя цялостна рамка за емитентите на стабилни монети, като изисква пълни резерви на активи, месечни отчети и годишни одити за компании с пазарна капитализация над $50 милиарда.
След гласуването акциите на Circle, емитент на USDC, скочиха с 33.82% и затвориха деня на $199. Компанията дебютира на публичните пазари едва в началото на този месец с цена от $31 за акция. Междувременно акциите на Coinbase се повишиха с 16.32% и затвориха на $295.29, подкрепени от оптимизма, че по-голямата регулаторна яснота ще бъде от полза за водещите крипто платформи в САЩ.
Сенаторката Синтия Лумис, яростна защитничка на дигиталните активи, приветства приемането на законопроекта като повратна точка. „Днес сме с една стъпка по-близо до това да се превърнем в приветлив дом за компаниите за дигитални активи“, каза тя, призовавайки законодателите да продължат в същия дух, като приемат по-широки реформи на пазарната структура.
Въпреки че законът GENIUS премина през Сената, той все още се нуждае от одобрение от Камарата на представителите, преди да може да бъде подписан от президента Доналд Тръмп. Ако бъде приет, законът ще бъде най-значимото федерално законодателство за стабилни монети до момента, което потенциално ще оформи бъдещето на индустрията, оценявана на над $150 милиарда.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.