Президентът на Кения Уилям Руто потвърди позицията си за отказ на африканските държави от щатския долар при трансграничните сделки, като подчерта необходимостта от по-голяма свобода на търговията.
Президентът Руто подчерта, че африканският континент вече разполага с механизъм, който позволява безпроблемно уреждане на сделките между търговците.
Освен това предприемачът, познат като „Ким Дотком“ изрази подкрепата си за това движение в посока дедоларизация, като предположи, че с отхвърлянето на щатския долар от все повече държави правителството на Съединените щати ще бъде изправено пред последици като повишена инфлация поради по-високите разходи за печатане на пари.
Призивът на президента Руто да се използват местни валути за уреждане на трансгранични транзакции беше отправен по време на обръщението му към парламента на Джибути.
Той подчерта съществуващата инфраструктура, предоставена от Afreximbank, която улеснява безпроблемното уреждане на търговските взаимоотношения в рамките на Африка.
Тези забележки идват след като Кения и други африкански държави са изправени пред предизвикателства, свързани с недостига на долари. Президентът Руто смята, че зависимостта от щатския долар изостря търговските трудности, причинени от валутните различия между африканските държави.
Във видеоклип, разпространен в социалните медии, президентът Руто потвърди призива си за дедоларизация, но уточни, че не се противопоставя на щатския долар. Той постави под съмнение необходимостта от използването на „зелените пари“ за сделките между кенийските и джибутийските търговци, като се застъпи за повече свобода в търговията и предложи плащането в щатски долари да се извършва само за покупки от САЩ.
Just In: President of Kenya, @WilliamsRuto, Urges African Nations to Dump the US Dollar for Intracontinental Trade. WATCH pic.twitter.com/mHE8Bshquv
— Simon Ateba (@simonateba) June 13, 2023
Той призова африканските държави да уреждат сделките, които се осъществяват в рамките на континента, като използват местни валути.
Ким Дотком коментира изявленията на президента Руто, като предупреди за потенциални последици за Съединените щати, ако повече държави последват примера му.
Освен това Ким Дотком изказа предположението, че докато Африка се сбогува с американския долар, всяка страна, която го отхвърля като резервна валута, ще доведе до по-високи разходи на американското правителство за печатане на пари, което ще подхрани инфлацията.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.