Президентът на Afreximbank, Бенедикт Орама, обяви значителен напредък в прилагането на панафриканска платежна система.
Тази система има за цел да улесни търговията между африканските държави чрез използване на съответните им валути. Девет държави вече са се присъединили към платформата, която е започнала търговските си операции.
Орама очаква, че до края на тази година приблизително 15-20 държави ще се включат в Панафриканската система за разплащания и сетълмент (PAPSS).
Системата, в която първоначално се използват обменни курсове на долара, се финансира от Afreximbank. Банката обаче си сътрудничи с централните банки за създаването на механизъм за обменни курсове, който да позволява конвертируемост на 42-те африкански валути.
Основната цел е да се насърчат панафриканските плащания и да се намали зависимостта от посредници като щатския долар, като по този начин се стимулира вътрешната търговия.
Този ход е в съответствие с Африканското континентално споразумение за свободна търговия и други инициативи за намаляване на бариерите и приемане на алтернативни валути.
Вследствие на това някои африкански лидери се застъпват за „дедоларизация“ с цел търговия в местни валути, като се позовават на намаляване на разходите, избягване на санкции и преструктуриране на световната финансова система.
Високопоставени длъжностни лица, сред които южноафриканският върховен комисар в Индия и президентът на Кения Уилям Руто, призоваха африканските държави да възприемат панафриканската платежна система и да се откажат от щатския долар във вътрешната търговия.
Тази система беше стартирана през 2022 г. в подкрепа на тези цели.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.