Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Нов законопроект, представен от Банковата комисия към Сената под ръководството на председателя Скот, цели да изясни регулаторните граници между SEC и CFTC и да насърчи иновациите в сферата на дигиталните активи в САЩ, без да застрашава финансовата стабилност или защитата на потребителите.
Проектът доразвива принципите от първоначалния закон CLARITY и въвежда конкретни предложения за нормативната яснота. Част от инициативата включва процес за събиране на публична обратна връзка – Request for Information (RFI) – от индустрията и гражданите. Коментарите трябва да бъдат изпратени до 5 август 2025 г. и могат да включват становища по теми като:
Дали в законодателството трябва да се използва понятието „допълнителен ликвиден актив“ (ancillary asset)
Подходящата роля на теста на Хауи при класифицирането на дигитални активи като ценни книжа
Дали SEC трябва да бъде задължена да приеме нова дефиниция за „инвестиционен договор“ чрез официално правило
Предложението идва на фона на засилващ се двупартиен натиск за създаване на ясна регулаторна рамка в отговор на растящия институционален интерес към крипто активите и напредъка в областта на стабилните монети след приемането на закона GENIUS.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.