Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Администрацията изисква действия за преодоляване на търговските дисбаланси, в противен случай ще бъдат наложени по-високи мита.
Според писмо от Белия дом от 7 юли, САЩ ще наложат 25% мито върху всички стоки от Тунис, влизащи в страната, считано от 1 август. Тази базова ставка може да се увеличи, ако Тунис предприеме ответни мерки. Подобни писма са били изпратени и до Камбоджа (36%), Бангладеш (35%), Сърбия (35%), Босна (30%) и Индонезия (32%). В писмата тези мита се описват като отговор на години на „нереципрочни“ търговски отношения и „неустойчиви“ дефицити с САЩ.
В писмото до тунизийския президент Каис Саид президентът Тръмп пише: „За съжаление, нашите отношения са далеч от взаимни“ и подчертава, че цифрата 25% е „далеч по-малко от необходимото“, за да се балансира търговският дефицит. Посланието към световните лидери е ясно – спазвайте, преговаряйте или се изправяйте пред тежки икономически последствия.
Въпреки това не всички са убедени, че стратегията ще проработи. Икономистът Питър Шиф издаде силно опровержение, в което заяви, че тарифите нямат почти нищо общо с търговските дефицити. „Писмата на Тръмп до Япония и Южна Корея демонстрират пълна липса на разбиране за търговията“, написа Шиф. Той подчерта, че ниските чуждестранни тарифи – под 2% за Япония и под 1% за Корея – не са причина за търговските дефицити на САЩ.
Вместо това Шиф твърди, че дефицитите на Америка произтичат от зависимостта ѝ от чуждестранни стоки, които американците предпочитат. Той предупреди, че митата на Тръмп могат да повишат цените на вноса, без да допринесат за намаляване на дефицитите: „С понижаването на долара нашите търговски дефицити вероятно ще се увеличат в доларово изражение, тъй като плащаме повече, за да внасяме по-малко.“
Агресивните търговски ходове на Тръмп могат да стимулират косвено крипто пазарите, ако глобалните икономически напрежения се засилят. Инвеститорите често се обръщат към Биткойн и стабилни монети като хеджиране срещу валутната нестабилност и несигурността, свързана с търговията. Ако тези мита предизвикат инфлационен натиск или напрежение върху валутите на нововъзникващите пазари – особено в най-засегнатите страни като Тунис или Индонезия – търсенето на децентрализирани активи може да скочи. Освен това, всякакви ответни мерки или прекъсване на трансграничните плащания могат да засилят нагласите за неограничено използване на криптовалути, особено в региони, където достъпът до долара става нестабилен или ограничен.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.