Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
Това включва 14 оторизирани емитенти на електронни парични токени (EMT) и 39 доставчици на услуги за крипто активи (CASPs) с лиценз по MiCA.
14-те емитенти на EMT са от седем държави членки на ЕС и заедно емитират 20 стабилни монети, обезпечени с фиат: 12 са обвързани с еврото, 7 с щатския долар и 1 с чешката крона. Сред водещите имена са Circle, Société Générale – Forge, Membrane Finance и Crypto.com. Тези одобрения имат за цел да стандартизират съответствието на стабилните монети с MiCA и да увеличат доверието на потребителите в дигиталните еквиваленти на еврото и долара.
Междувременно 39 CASP са получили пълни MiCA лицензи, което им позволява да оперират в цялата Европейска икономическа зона (EEA) Страни като Германия (12 компании), Нидерландия (11) и Малта (5) доминират в одобренията. Списъкът включва смесица от традиционни финансови институции (например BBVA, Clearstream), финтех платформи (eToro, N26) и големи крипто борси (Coinbase, Kraken, Bitstamp, OKX).
Въпреки напредъка, въвеждането на MiCA разкри регулаторни пропуски. Няма одобрени емитенти на токени, обезпечени с активи (ART), което е показателно за слабия интерес на пазара към активи, които не са обезпечени с фиат. Около 30 бели книги са подадени съгласно MiCA Title II за основни активи като BTC и ETH, което отразява нарастващото институционално съгласуване с крипто регулацията.
В същото време над 35 компании са маркирани като несъответстващи – много от тях от италианската CONSOB. Преходните периоди приключиха в няколко юрисдикции, включително Финландия, Полша и Нидерландия, където нидерландската AFM е водеща в издаването на лицензи. С въвеждането на MiCA компаниите се надпреварват да получат одобрение и да регистрират услугите си в 30 държави от ЕИП.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.