Нови данни от Santiment подчертават значителни разлики в разпределението на токените сред най-популярните криптовалути, разкривайки важни информации за трейдърите, които следят влиянието на големите играчи.
Платформата сравни предлагането на 10-те най-големи портфейла за различни активи с голяма капитализация, разкривайки ярки контрасти в нивата на децентрализация.
Shiba Inu (SHIB) се откроява като най-централизираният сред анализираните активи. Огромните 62% от общото предлагане на SHIB се държат от само 10 портфейла, което поражда опасения за потенциална манипулация на цените или внезапни сътресения на пазара, ако един или повече „китове“ решат да продадат. Такова високо ниво на концентрация прави SHIB уязвим към волатилност, предизвикана от шепа притежатели.
За разлика от това, USD Coin (USDC) и Chainlink (LINK) демонстрират по-балансирано разпределение на предлагането. USDC, водеща стабилна монета, има само 27% от предлагането си в ръцете на 10-те най-големи портфейла, което отразява по-високо ниво на децентрализация и намален риск от резки ценови движения. 10-те най-големи портфейла на Chainlink държат 32% от общото предлагане, което също сочи за относително здравословно разпределение за токен с голяма капитализация.
За дребните инвеститори и по-малките търговци по-ниската концентрация на китове обикновено е сигнал за по-безопасна търговска среда. Активите с децентрализирана структура на собственост са по-малко податливи на драстични колебания, причинени от координирани действия на китове. Това е особено важно в периоди на повишена пазарна волатилност, когато големи движения на най-големите притежатели могат да засилят нестабилността на цените.
Анализът на Santiment подчертава важността на проследяването на активността на портфейлите на китовете, а не само на ценовите тенденции. С увеличаването на прозрачността в блокчейна, такива данни стават съществен компонент от надлежната проверка за крипто инвеститорите, които се стремят да минимизират експозицията си към рискове, свързани с централизирано предлагане.
В крайна сметка, макар мемe монети като SHIB да предлагат бързи печалби, динамиката на китовете изисква предпазливост. Междувременно активи като USDC и LINK изглеждат по-стабилни благодарение на по-широкото разпределение на предлагането сред притежателите.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.
Зак Коул, известен разработчик на Етериум, представи смела нова инициатива, целяща значително разширяване на екосистемата на алткойн и повишаване на цената на ETH до $10,000.
Според нов доклад на CryptoQuant, Chainlink (LINK) е в продължителна фаза на натрупване между $12 и $15, подтикната от агресивното поведение на големите инвеститори на фона на слабото участие на дребните трейдъри.
Новият SSK Solana Staking ETF постигна изключителни резултати в първия си ден на търговия, класирайки се в топ 1% на всички ETF-и, според ETF анализатора на Bloomberg Ерик Балчунас.