Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Наречен от Тръмп „голям и красив закон“, този закон е първата голяма нормативна победа от втория му мандат.
Гласуването в Камарата на представителите, което дойде след интензивни преговори и рекордно дълга реч на лидера на малцинството в Камарата Хаким Джефрис, проправя пътя на президента да подпише закона на 4 юли на специална церемония в Белия дом.
Законопроектът предвижда намаляване на федералните данъци с $4.5 трилиона през следващото десетилетие. Сред основните мерки са удължаването на Закона за данъчни облекчения и работни места от 2017 г., както и нови данъчни облекчения, включително нулеви данъци върху бакшиши до $25,000 и необлагаеми с данък за извънредни часове до $12,500. Тези промени са предназначени да увеличат разполагаемия доход на милиони американци и предприятия.
Но другата страна на монетата е прогнозираното увеличение на националния дълг. Законодателството може да добави между $3.3 и $5 трилиона към дълга на САЩ за десет години, което ще доведе до рязко повишение на съотношението между дълга и БВП. Това може да окаже натиск за понижение на американския долар и да предизвика инфлация – макроикономически условия, които често стимулират търсенето на Биткойн и други криптовалути като алтернативни средства за съхранение на стойност.
Твърдението, че ВТС е „дигитално злато“, обикновено набира сила в периоди на инфлация, когато инвеститорите търсят дефицитни, децентрализирани активи, за да се предпазят от обезценяването на фиатните валути.
Комбинацията от нарастващ разполагаем доход и нарастващи рискове от инфлация създава потенциално благоприятна среда за криптовалутите.
По-високите разполагаеми доходи могат да стимулират инвестициите на дребно в крипто пазарите, докато структурните опасения от инфлация могат да ускорят ролята на Биткойн като хеджиращ инструмент. Освен това, съгласуваността на законопроекта с икономическите политики, насочени към растеж и ниски данъци, може да доведе до по-либерални финансови условия, които исторически благоприятстват рисковите активи, включително дигиталните валути.
Законопроектът бе приет с остри партийни различия, като лидерът на малцинството в Камарата на представителите Хаким Джефрис се противопостави остро на него по време на най-дългата реч в Камарата в съвременната история.
Дълбоките съкращения във федералните програми за социална сигурност, предвидени в законопроекта, могат да подхранят политическите напрежения, но от пазарна гледна точка те представляват ясно разширяване на фискалните стимули и увеличаване на държавния дълг – два фактора, които крипто инвеститорите традиционно считат за благоприятни за Биткойн.
Президентът Тръмп трябва да подпише законопроекта на 4 юли в 17:00 часа източно време, с което той ще се превърне в централен елемент от вътрешната програма на втория му мандат.
Докато Вашингтон празнува законодателната победа, крипто трейдърите ще следят отблизо събитията. С новите инфлационни катализатори, разширените данъчни облекчения и предстоящото увеличение на държавния дълг на САЩ, сцената може да е подготвена за Биткойн и по-широкия крипто пазар да наберат нова инерция в следващите месеци.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.