Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Потенциалната система би позволила на допустимите ETF-и, базирани на токени, да пропуснат традиционния процес на промяна на правилата 19b-4. Вместо това, емитентите ще подават опростена S-1 регистрация , ще спазват 75-дневен период за преглед и ще преминават директно към листване, при условие че токенът отговаря на определени критерии. Този опростен метод би могъл значително да намали регулаторните пречки както за емитентите, така и за SEC, като елиминира продължителните периоди за коментари и обширната документация.
Макар точните стандарти за листване все още да не са финализирани, източници сочат, че се обмислят ключови показатели като пазарна капитализация, обем на търговия и ликвидност. Ако бъде приложена, рамката ще отбележи значителна промяна в начина, по който токен-базираните ETF продукти се появяват на пазара, като ще предложи по-предсказуем и ефективен път към одобрение.
SEC не е издала официално становище по въпроса. Когато бе помолена за коментар, агенцията отказа чрез свой говорител.
Ако бъде приложена, стандартизираната процедура за листване на ETF-и, базирани на криптовалути, може да отбележи повратна точка за пазара на криптовалути. Днес емитентите са изправени пред дълги и непредвидими срокове за одобрение съгласно процедурата по правило 19b-4, които често се простират в продължение на месеци и изискват интензивно взаимодействие с регулаторните органи. Ясен, основан на критерии път би премахнал голяма част от тази несигурност.
Като позволи на определени токени да се квалифицират за листване на ETF чрез S-1 регистрация и фиксиран прозорец за преглед, SEC би могла да отвори по-бърз достъп до основните финансови пазари.
Това не само би рационализирало усилията на емитентите, но и би укрепило доверието на инвеститорите, тъй като ще станат достъпни повече регулирани инвестиционни инструменти. Освен това ETF-ите служат като мост между традиционните финанси и криптовалутите, като предлагат експозиция към дигитални активи, без да изискват пряко попечителство. Ръстът в одобренията на ETF на базата на токени би могъл значително да разшири обхвата на криптовалутите сред институционалните инвеститори, пенсионните фондове и консервативните мениджъри на активи – групи, които до голяма степен остават предпазливи поради регулаторната неяснота.
Това би оказало натиск върху проектите да подобрят прозрачността и ликвидността, за да отговорят на критериите на SEC, като по този начин би се повишил общият стандарт в сектора. Накратко, обща рамка за листване би могла да послужи като катализатор както за регулаторна яснота, така и за по-широко приемане, като би изтласкала криптовалутите в мейнстрийма.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.