Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
Инициативата има за цел да преодолее различията между традиционните финансови инструменти и нарастващото търсене на регулирани крипто активи сред европейските инвеститори.
Структурираният продукт ще бъде петгодишен инвестиционен сертификат, деноминиран в щатски долари и обвързан с представянето на Биткойн ETF-ът на BlackRock. Според вътрешна бележка, цитирана от Bloomberg и потвърдена от UniCredit, инструментът ще осигурява 100% защита на капитала при падежа, като ще дава на клиентите сигурност срещу загуби, като същевременно предлага потенциал за печалба, свързан с движението на цената на ВТС.
Тази стъпка идва в момент, в който европейските клиенти все повече търсят експозиция към дигиталните активи, без да се налага да купуват или съхраняват директно криптовалути.
Чрез обвързването на структурирания инструмент с високо ликвидния и регулиран ETF на BlackRock, UniCredit предлага познат формат за институционални и високодоходни клиенти, които искат да получат експозиция към Биткойн чрез надеждна финансова инфраструктура.
Продуктът също така е знак за нарастващото доверие в Биткойн ETF-ите като инструменти за достъп на традиционния капитал, особено в региони с строги изисквания за съответствие и регулаторен надзор.
Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.
Японската компания Metaplanet Inc. се изкачи до пето място в списъка на публичните компании с най-големи Биткойн резерви, според нова актуализация на BitcoinTreasuries.net.
Исторически точен технически индикатор, който е прогнозирал всеки голям срив на Биткойн, отново се задейства, предупреждава крипто анализаторът Али Мартинез.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.