Марк Скусен, икономистът, който предвиди срива на пазара през 1987 г., счита, че настоящата финансова обстановка навлиза в нестабилна фаза.
В неотдавнашно интервю с Дейвид Лин той предупреди, че структурните слабости и нарастващата несигурност скоро могат да подложат на изпитание световните пазари.
Вместо изолиран шок като „Черния понеделник“, Скусен счита днешните рискове като системни и бавно натрупващи се. Той посочи нестабилната икономическа политика, влошаващото се доверие на инвеститорите и слабия долар като ранни признаци за по-дълбока нестабилност. Въпреки че миналите действия на Федералния резерв, като агресивното увеличаване на ликвидността през 2020 г., помогнаха да се избегнат краткосрочни щети, те също така подхраниха по-дългосрочния инфлационен натиск.
Скусен изрази загриженост относно разликата между нарастващите доходности на държавните облигации и понижаващия се долар – разминаване, което той тълкува като намаляващо доверие във финансовото лидерство на САЩ. Той отчасти приписа това на продължаващите търговски войни и политическата дисфункция, аргументирайки, че несигурността относно политиката на САЩ тласка инвеститорите към по-безопасни активи като златото.
Икономистът също така отбеляза прекомерната зависимост от ливъриджа и частичните резерви като сериозни уязвимости. Той предупреди, че един-единствен институционален провал може да предизвика по-широка криза.
Страховете от рецесия продължават въпреки напредъка в търговските преговори между САЩ и Китай. Докато JPMorgan понижи прогнозите си за рецесия през 2025 г., други остават песимистични. Икономистът Стив Ханке, например, продължава да прогнозира 90% вероятност от рецесия, позовавайки се на дълготрайните ефекти от миналите търговски политики.
Заключението на Скусен: Пазарите са по-крехки, отколкото изглеждат, и една грешна политическа стъпка може да бъде достатъчна, за да предизвика следващата голяма криза.
Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).