Неотдавнашният спад в цената на Биткойн предизвика нова дискусия относно връзката му с глобалната ликвидност, като анализаторите подчертават взаимодействието между траекторията на BTC и разширяващата се парична маса М2.
Изпълнителният директор на Abra, Бил Бархид, посочи тази тенденция, отбелязвайки, че с навлизането на все повече фиатни пари в системата, активи като Биткойн са склонни да поскъпват поради ограниченото си предлагане. Според него, настоящото отстъпление може да предшества рязък скок, който вероятно ще достигне $130,000 до края на лятото, след кратко понижение до около $100,000.
Въпреки краткосрочните мечи сигнали, Бархид вижда силни фундаментални фактори в действие. Той посочи нарастващия институционален интерес, включително мащабните покупки на BTC, като фактор, който подхранва дългосрочния дефицит. Макар мненията да се разминават по отношение на това дали корелацията с M2 се запазва, eкспертът счита, че Биткойн остава в центъра на глобалния ликвиден цикъл.
Въпреки че водещата криптовалута спадна с 8% до около $103,000, активът остава в това, което някои считат за средата на своя цикъл на поскъпване, движен от ликвидността. Исторически май е бил силен месец за BTC и 10-процентното месечно повишение през тази година изглежда потвърждава тази тенденция, дори и на фона на временни разпродажби.
Анализаторите също очакват бичи юни, като глобалното предлагане на M2 вече надхвърля $111 трилиона. С големите икономики, които се ориентират към по-либерална парична политика поради икономическите затруднения, макроикономическият контекст може да продължи да благоприятства привлекателността на Биткойн като хедж.
Междувременно ролята на ВТС като стратегически актив набира политическа инерция. Няколко щати в САЩ прокарват законодателство за третиране на ВТС като резервна валута, а сенатор Синтия Лумис заяви, че Конгресът може да преразгледа законопроекта за Биткойн резервите след приключване на регулирането на стабилните монети.
Приема от корпорациите обаче остава смесен. Докато компании като GameStop добавят ВТС към балансите си, други като Meta и Microsoft засега се въздържат, подчертавайки предпазливата, но нарастваща адаптация на ВТС в институционалните финанси.
SpaceX прехвърли 1,308 BTC – на стойност около $150 милиона – на нов адрес в портфейла си, с което отбеляза първата си ончейн активност от повече от три години.
Биткойн се консолидира около $119,000 след достигнатия миналата седмица исторически връх над $123,000.
Биткойн регистрира най-големия си нетен приток към борсите от юли 2024 г. насам, което е сигнал за потенциална промяна в пазарното поведение.
Според нови данни, споделени от Bitcoin Magazine Pro, публично търгуваните компании вече притежават общо над 844,822 BTC на стойност над $100.5 милиарда, което бележи исторически етап в институционалното приемане на Биткойн.