Пакистан прави решителна крачка към дигиталната икономика, като отключва 2,000 мегавата излишна електроенергия за захранване на инфраструктурата за добив на Биткойн и изкуствен интелект.
Инициативата, ръководена от Пакистанския крипто съвет и подкрепена от Министерството на финансите, има за цел да превърне неизползваната енергия в магнит за чуждестранен капитал и технологично развитие.
Първият етап ще насочи излишната енергия към добивното дело и изкуствения интелект, а вторият етап ще даде приоритет на интеграцията на възобновяемите енергийни източници. Официалните лица смятат, че това може да привлече милиарди инвестиции и да създаде хиляди квалифицирани работни места. За да ускори приема, правителството въведе данъчни облекчения за AI компании и освободи от данъци крипто миньорите.
Интересът вече се засилва. Чуждестранни компании започнаха да проучват възможности за партньорства на място, а Пакистан подготвя почвата с преразглеждане на регулаторната рамка. Новосъздаден орган – Пакистанската агенция за дигитални активи – ще наблюдава растящата крипто екосистема в страната, от борси и портфейли до токенизирани платформи и DeFi инструменти.
Ролята на органа не се ограничава до лицензирането. Той е натоварен и с монетизирането на излишната енергия чрез регулиран майнинг, разработването на блокчейн решения и надзора на токенизирането на публични активи и дълг.
Употребата на криптовалути в Пакистан вече е сред най-високите в света. Страната заема 9-то място в индекса на Chainalysis за приемане на криптовалути и според Statista до 2025 г. може да има над 27 милиона потребители. С население от 247 милиона души и бързо разпространение сред широките маси, Пакистан бързо се позиционира като възходяща сила в крипто и AI сферите.
На неотдавнашната конференция „Bitcoin 2025“ съветникът на Белия дом Дейвид Сакс отвори вратата за потенциално увеличение на Биткойн притежанията от страна на американското правителство — но само ако това може да се направи без да се увеличава дефицитът или да се повишават данъците.
Японската инвестиционна компания Metaplanet засилва Биткойн стратегията си, като набира $50 милиона чрез частно пласиране на облигации с нулева доходност.
Салвадор получи $120 милиона от МВФ като част от споразумението за заем в размер на $1.4 милиарда, но само след като се съгласи да намали прякото участие на правителството в операциите с Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни стойности.