С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Докато заглавията продължават да се фокусират върху търговските войни и митата, дългосрочната стратегия на Пекин става все по-ясна: Да се намали зависимостта от американския долар и да се интегрира юанът в сърцето на трансграничната търговия.
В центъра на тези усилия е Китайската народна банка, чийто управител Пан Гонгшен наскоро потвърди ангажимента на страната да разшири международната употреба на валутата си.
Това не е просто реторика. Чрез механизми като UnionPay Китай вече е позволил QR плащания в юани в около 30 страни, включително ключови пазари в Югоизточна Азия като Виетнам и Камбоджа. Тези системи улесняват чуждестранните посетители и малките предприятия да използват юана за ежедневни транзакции.
Зад кулисите търговията в юани нараства. Само през първото тримесечие Китай е осчетоводил над 4 трилиона юана чрез суап линии, което е нов рекорд за трансгранични разплащания в местна валута.
Междувременно, неотдавнашната регионална дипломация на президента Си Цзинпин в Югоизточна Азия отразява не само добра воля, а е част от изчислена стратегия за задълбочаване на интеграцията на юана в блока на ASEAN. Тъй като все повече страни търсят алтернативи на долара, моментът за Китай не може да бъде по-стратегически.
Възходът на юана може да не е бурен или внезапен, но набира скорост и променя начина, по който светът възприема глобалните резерви и търговските разплащания.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.