С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Докато заглавията продължават да се фокусират върху търговските войни и митата, дългосрочната стратегия на Пекин става все по-ясна: Да се намали зависимостта от американския долар и да се интегрира юанът в сърцето на трансграничната търговия.
В центъра на тези усилия е Китайската народна банка, чийто управител Пан Гонгшен наскоро потвърди ангажимента на страната да разшири международната употреба на валутата си.
Това не е просто реторика. Чрез механизми като UnionPay Китай вече е позволил QR плащания в юани в около 30 страни, включително ключови пазари в Югоизточна Азия като Виетнам и Камбоджа. Тези системи улесняват чуждестранните посетители и малките предприятия да използват юана за ежедневни транзакции.
Зад кулисите търговията в юани нараства. Само през първото тримесечие Китай е осчетоводил над 4 трилиона юана чрез суап линии, което е нов рекорд за трансгранични разплащания в местна валута.
Междувременно, неотдавнашната регионална дипломация на президента Си Цзинпин в Югоизточна Азия отразява не само добра воля, а е част от изчислена стратегия за задълбочаване на интеграцията на юана в блока на ASEAN. Тъй като все повече страни търсят алтернативи на долара, моментът за Китай не може да бъде по-стратегически.
Възходът на юана може да не е бурен или внезапен, но набира скорост и променя начина, по който светът възприема глобалните резерви и търговските разплащания.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.