Ново национално проучване разкри изненадваща промяна в нагласите на американците към паричната политика и националните активи: Мнозинството вече подкрепя добавянето на Биткойн към резервите на страната.
С нарастването на скептицизма относно дългосрочната стабилност на американския долар, идеята за диверсификация с дигитални активи набира сериозна популярност.
Според резултатите от проучването на The Nakamoto Project, 80% от анкетираните подкрепят идеята за конвертиране на част от златните резерви на страната в Биткойн. Проучването, в което са анкетирани над 3,000 американци от различни възрасти, с различни доходи и политически убеждения, сочи, че общественото мнение за криптовалутите се развива далеч отвъд нишовите интернет форуми и спекулативните инвеститори.
Трой Крос, участвал в процеса, заяви, че е бил изненадан от резултатите“
Не очаквахме такава подкрепа. Но е ясно, че привлекателността на Биткойн преминава демографските и политическите граници.
Данните също така показват, че американците все повече възприемат криптовалутите не само като средство за инвестиции, но и като сериозен фактор за макроикономическа стабилност. Защитникът на дигиталните активи Денис Портър отбеляза, че ентусиазмът не е непременно свързан с отказ от златото, а с добавянето на нови инструменти към финансовия инструментариум. „Хората просто искат диверсификация. Златото вече не е свещено“, каза той.
Моментът на тази промяна в настроенията не е случаен. С последния халвинг на ВТС, който поднови дебатите за неговата дефицитност и устойчивост на инфлацията, все повече американци виждат Биткойн като легитимна хеджираща валута – нещо, което може да застане редом с долара в същите трезори, които някога съхраняваха само ценни метали.
Този нарастващ импулс отразява нещо повече от просто любопитство – той сочи към по-дълбока преоценка на това как изглежда съвременната финансова сигурност. Ако общественото мнение продължи да се засилва, идеята за включването на Биткойн в националните резерви може да премине от хипотетична тема за разговор към политическа дискусия по-рано от очакваното.
Германия губи над $2 милиарда, разпродавайки прекалено рано конфискуваните ВТС токени.
След седмици на слаба активност, търсенето на спот Биткойн ETF-ите, регистрирани в САЩ, се повиши в понеделник, като нетните постъпления достигнаха $667.4 милиона – най-силният дневен резултат за повече от две седмици.
Едно смело ново предложение би могло да промени начина, по който са представени най-малките единици на Биткойн, отбелязвайки промяна, която според поддръжниците би опростила употребта и би се съчетала по-добре с начина, по който протоколът действително работи.
Неотдавнашният скок в цената на Биткойн не само поднови ентусиазма на глобалните инвеститори, но и отново постави в центъра на вниманието смелата финансова авантюра на една малка страна.