Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
Мъжът, чието име остава скрито по правни причини, е един от 13-те души, замесени в схема, която според твърденията е източила над 450 милиона новозеландски долара ($265 милиона) чрез измами. Федералните прокурори в САЩ твърдят, че жертвите са били подмамени да се разделят с големи суми в крипто, които след това са били изпрани чрез мрежа от дигитални платформи между март и август 2024 г.
Обвиняемият е подведен под отговорност в САЩ за рекет, телеграфна измама и пране на пари. Според разследващите, операцията е финансирала разточителен начин на живот, включващ луксозни автомобили, дизайнерски артикули и други.
Арестът е резултат от координирани операции в Уелингтън, Оукланд и Калифорния, част от продължаващо разследване на ФБР. Новозеландските власти подчертаха важността на международното сътрудничество при разследването на сложни дигитални престъпления, които преминават границите.
Заподозряният е освободен под гаранция и ще се яви отново в съда през юли.
Междувременно крипто кражбите се увеличават. През април 2025 г. бяха откраднати дигитални активи на стойност $360 милиона в 18 инцидента, според данни на компанията за блокчейн сигурност PeckShield. Една единствена атака – според информациите, социално инженерство, насочено към възрастен гражданин на САЩ – представлява $330 милиона от общата сума.
С усложняването на измамите, правоохранителните органи по целия свят засилват усилията си за борба с престъпленията с дигитални активи и възстановяване на доверието в блокчейн финансирането.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.