FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Според нова актуализация, през този първи кръг ще бъдат разпределени над $5.4 милиарда, като отговарящите на условията получатели ще получат средствата чрез BitGo или Kraken в рамките на няколко работни дни.
Изплащането идва от отчетените от FTX $11.4 милиарда в парични резерви и бележи началото на по-широк план за възстановяване, който бе одобрен от американски съд по несъстоятелност в края на 2023 г. Докато първоначалните разпределения за по-малките кредитори започнаха по-рано тази година, предстоящата вълна е насочена към по-големите кредитори, включително физически лица и институции с експозиции в размер на милиони долари.
Одобрената от съда стратегия се очаква да върне между $14.7 и $16.5 милиарда на клиентите, засегнати от краха на платформата през ноември 2022 г. Забележително е, че около 98% от ищците се очаква да получат приблизително 119% от стойността, която им се дължеше към момента на обявяване на несъстоятелността на FTX.
Този неочакван процент на възстановяване – по-висок от стойността на активите, когато дружеството фалира – се дължи до голяма степен на неотдавнашното покачване на цените на криптовалутите и участието на FTX в Anthropic, компания за изкуствен интелект, която отбеляза бърз ръст на стойността си.
Крахът на FTX бе предизвикан от обвинения, че бившият главен изпълнителен директор Сам Банкман-Фрийд е пренасочил милиарди от средствата на клиенти към Alameda Research, търговското подразделение на компанията. Оттогава той е осъден по няколко обвинения в измама.
От борсата обещаха допълнителни изплащания през следващите месеци, което ще донесе известна яснота на кредиторите в един от най-знаковите случаи на фалит в крипто индустрията.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.
Хайпът около блокчейн гейминга значително е затихнал, но експерти от бранша предполагат, че това затишие може да е знак за нещо положително: Узряване.