Изпращането на криптовалути през няколко блокчейна все още може да изглежда като лабиринт — особено когато не е ясно към коя мрежа принадлежи даден адрес.
Но участниците в Етериум може скоро да поправят това. Два предложени стандарта, ERC-7828 и ERC-7930, имат за цел да премахнат объркването, като въведат единен начин за обозначаване на адресите в различни мрежи.
Единият стандарт помага на софтуера автоматично да разпознава мрежата, към която е свързан даден адрес, а другият превръща сложните редове в четими имена — като имейл адреси за блокчейн портфейли. Заедно те обещават по-гладки и по-безопасни междуверижни транзакции както за потребителите, така и за разработчиците.
Стандартите, въведени от мултипротоколния екип Wonderland, в момента се разглеждат от общността и се очаква да бъдат финализирани до средата на май.
Ако бъдат приети, те ще положат основите за портфейли и приложения, които да предотвратяват една от най-честите – и скъпи – грешки на Web3 потребителите: изпращане на средства на правилния човек, но в грешната мрежа.
Чрез стандартизиране на начина, по който адресите се интерпретират и показват, актуализацията може да намали значително сътресенията в екосистемата на Етериум, особено с нарастващия брой потребители, които взаимодействат с мрежи от втори слой и странични вериги. Промяната може също да ускори приема на децентрализирани приложения, като превърне преживяването в нещо по-скоро като изпращане на съобщение, отколкото като програмиране.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.