Етериум може да отбележи драстично увеличение на капацитета си, ако новото предложение на изследователя Данкрад Файст бъде прието.
Идеята му, описана в EIP-9698, предлага автоматизиране на увеличаването на лимита на газа по експоненциален график, с цел стократно разширяване в рамките на четири години, считано от средата на 2025 г.
Вместо ръчни корекции, Файст предлага предвидими десетократни скокове на всеки две години. Ако бъде приет, лимитът на газа в крайна сметка ще се повиши от днешните 36 милиона до 3,6 милиарда, което потенциално ще позволи на Ethereum да обработва около 2000 транзакции в секунда, според разработчика Фабрис Ченг.
Въпреки това, Файст признава, че мащабирането по този начин няма да мине без предизвикателства – може да възникне по-бавно разпространение на блоковете и натиск върху по-слабите възли. Все пак, той вярва, че постепенният растеж ще даде достатъчно време на мрежата да се адаптира, без да се компрометира стабилността.
Предложението идва в момент, в който Етериум проучва различни начини за разширяване на капацитета си. Отделно от това, изследователи предложиха увеличаване на лимита на газа до 150 милиона по време на хард форка Fusaka по-късно тази година.
Въпреки успеха на Етериум, неговият базов слой остава относително бавен в сравнение с по-нови вериги като Solana и Sui. Докато решенията от втори слой като Optimism и Arbitrum облекчиха претоварването, критиците твърдят, че силната зависимост от roll-up (ролъп) рискува фрагментация и централизация.
Директното повишаване на производителността на първия слой би могло да помогне на Етериум да остане конкурентоспособен, като предлага висока пропускателна способност, без да жертва децентрализацията – ключово предимство, което все още има пред по-бързите, но по-малко сигурни конкуренти.
През следващото десетилетие може да се наблюдава скок в стойността на недвижимите имоти, прехвърлени на блокчейн платформи, като нови проучвания прогнозират, че токенизираните имоти могат да надхвърлят $4 трилиона до 2035 г.
Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин отправи революционно предложение с цел подобряване на ефективността на мрежата.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.