Nike се изправя пред нова съдебна битка, след като група купувачи на NFT и крипто активи обвиниха компанията, че им е нанесла големи финансови загуби.
В съдебния иск, подаден в петък във федералния съд в Бруклин, се твърди, че неочакваното закриване на подразделението RTFKT на Nike през декември е унищожило пазара за неговите дигитални колекционерски предмети.
Водещият ищец, Джагдип Чима от Австралия, и други твърдят, че не биха инвестирали в NFT с тематика Nike, ако бяха знаели, че компанията ще се откаже внезапно от проекта. Те също така твърдят, че NFT са нерегистрирани ценни книжа и че действията на Nike са равносилни на издърпване на килима под краката на инвеститорите.
Nike, със седалище в Орегон, все още не е коментирала публично обвиненията. Адвокатите, представляващи ищците, също отказаха да предоставят допълнителни подробности.
Правният статут на NFT остава сива зона в американското законодателство, като се засилва дебатът дали те трябва да бъдат регулирани като ценни книжа. Последният съдебен иск е за повече от $5 милиона обезщетение, като се посочват предполагаеми нарушения на законите за защита на потребителите в няколко щата, включително Ню Йорк, Калифорния, Флорида и Орегон.
Nike придоби RTFKT, произнасяно „артефакт“, в края на 2021 г., позиционирайки марката като пионер в съчетаването на мода, игри и дигитални колекционерски предмети. На 2 декември 2024 г. обаче компанията обяви приключването на RTFKT, заявявайки, че макар самата марка да бъде пенсионирана, нейният творчески дух ще продължи да влияе върху бъдещи проекти и общности.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.